İstanbul Dizi Platosu Gibi

Perihan Gülseven / peri@haberinizi.com

İstanbul büyük bir platform gibi bu aralar. Her ilçesinde her sokağında neredeyse bir dizi çekiliyor. Sıcak mahalle havasını yansıtmak için birçok yapım şirketi Balat’ı tercih etse de diziler semtleri paylaşmış gibi.

Açıkçası eski sezondan devam eden bazı dizileri alışkanlıkla izlemeye devam ediyorum ancak yeni başlayanlar arasında beni tamamen içine alan bir dizi henüz olmadı. Medya şişirmesi kaynaklı Masumlar Apartmanı ve Arıza dizileri reyting şampiyonu da olsa, ben en çok Menajerimi Ara dizisini sevdim. Gerçek hayattan alıntılar ve sürekli yeni oyuncular diziyi sürüklüyor bence.

Evet Masumlar Apartmanı ve Kırmızı Oda çok konuşuluyor. İyi de yapımlar. Ancak fazla dram. Özellikle Kırmızı Oda. Tabi bu tercih meselesi. Ben Çukur Vartolu ve Yasak Elma Ender fanıyım.

Arıza da hiç fena değil. Vurdulu kırdılı dizileri sevenler için ama esas kız pek bir narin kalmış rolüne göre. Onun teyze kızı daha dişli gibi.

Doğduğun Ev Kaderindir’in konusu zaten çarpıcı. O da gerçek bir hikayeymiş. Ne hayatlar var dedirtiyor insana. Ama her şeyden öte kadro çok iyi bana göre. Demet Özdemir’i komedilerde görmeye çok alışkınız. Ama inanılmaz bir karakter oyuncusu çıktı. İbrahim Çelikkol’a da bu Kadir İnanır tavrı tam oturdu.

Romantik komedi tadında Sen Çal Kapımı ve Çatı Katı Aşk bana göre daha fazla devam etmeyecek iki dizi. İyi Günde Kötü Günde dizisini yazmıştım. Sürerse şaşırırım demiştim. Şaşırtmadılar.

Bunun yanı sıra ağalı mağalı, bol acıklı diziler de var tabi. Ya da Osmanlı dizileri. İlgimi çekmediği için izlemiyorum onun için de adlarını bilmiyorum. Aralarında Bir Zamanlar Çukurova var bir bildiğim, son bölümüne şöyle bir göz atınca fazla ömrü kalmamış gibi geldi bana. Hercai zaten final kararı aldı.

Kimsesizler dizisinin adını RTÜK kararıyla değiştirdiler ama çok tutmayacak gibi geldi. Senaryoları izleyicinin keyfine göre yazınca ortaya fazla dram ya da komedi çıkıyor haliyle. Sonra da kısır döngü. İlerlemiyor, yürüyen senaryolar. Belki bu kitaptan devşirme dizilerin bunca tutmasının nedeni de bu.

Yeni yeni diziler başladı ve tabi reyting savaşları da. Bakalım iyi olan kazanacak.

Merak edenler için birkaç dizinin çekilen semtlerini yazmak isterim.

Çukur – Fatih Balat

Yasak Elma – Beykoz

Arıza – Balat, Beyoğlu, Bebek

Menajerim Sensin – Maslak, Ataşehir, Kanlıca

Masumlar Apartmanı – Balat, Beyoğlu

Sen Çal Kapımı – Beykoz

Çatı Katı Aşk – Büyük Ada