İsveç’te 4 Aydır Kayıp Olan Subayın Cansız Bedeni Bulundu

İsveç’in başkenti Stockholm’de Kasım 2020’den beri kayıp olan 31 yaşındaki Türk asıllı Deniz Komando Subayı Deniz Arda’dan kötü haber geldi.

Stockholm Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Carina Skagerlind yaptığı açıklamada, Stockholm’ün güneyinde Tyresta Ulusal Parkı’nda 10 gün önce bölgede yürüyüşe giden kişi tarafından cansız bir beden bulunduğunu ve yapılan incelemeler sonucunda bedenin İsveç Silahlı Kuvvetleri’nde deniz komando subayı olarak görev yapan Deniz Arda’ya ait olduğunun belirlendiğini bildirdi. Skagerlind, “Ailesine haber verildi. İlk incelemelerde suç unsuru yok” dedi.

Yerel gazetede yayınlanan bir habere göre 27 Şubat günü Tyresta Ulusal Parkı’nda gezen bir kişi, sarp kayalıklar arasında bir erkek cesedi görmüş ve polise bildirmişti. Ekiplerin çabası sonucu kayalıktan çıkarılan cesedin yapılan incelemeler sonucu Deniz Arda’ya ait olduğu saptandı.

Daha önce Deniz Arda’nın babası Yüksel Arda, oğlunun kaybolduğu gün Stockholm’ün Nacka bölgesinde 80 km’lik bir koşuya çıkacağını bildiklerini, daha sonra oğlundan haber alınamadığını açıklamıştı.

İsveç silahlı kuvvetlerinde her türlü komando eğitimini başarıyla tamamlayarak Deniz Komando Okulu Komutanlığı’na subay olarak terfi eden Deniz Arda’dan 18 Kasım 2020’den beri haber alınamıyordu.

En son spor salonundan çıkarken kameralarca görüntülenen Deniz Arda, daha sonra Stockholm’de Liljeholmen bölgesinde bir marketten alışveriş yaptığı sırada kameralarca görülmüştü. Son kamera görüntülerinin ardından Deniz Arda’dan haber alınamadı. Arda, ayrıca arkadaşlarına en son koşuya çıkacağına dair mesajlar atmıştı.

Ülkedeki en önemli 3 Subaydan biriydi

Deniz Arda’nın babası, geçtiğimiz kasım ayında oğlu kaybolduktan sonra AA muhabirlerine yaptığı açıklamada İsveç Silahlı Kuvvetlerinde farklı görevleri de bulunduğunu belirtmişti. Yüksel Arda, “İsveç’e herhangi bir saldırı sırasında ülkedeki savunma silahlarını harekete geçirecek 3 önemli subaydan biriydi. Oğlumun da bulunduğu bu üç subay güvenlik nedeniyle aynı anda uçağa bindirilip ya da farklı bir göreve gönderilemezdi. İnşallah kısa sürede güzel bir haber almak istiyoruz.” ifadelerine yer vermişti.