İsviçre’de ‘Peçe Yasağı’ Referandumundan ‘Evet’ Çıktı

İsviçre’de aşırı sağın yüzün peçeyle örtülmesi yasağı teklifiyle başlatılan referandumdan az farkla Evet sonucu çıktı.

Korona virüs nedeniyle herkesin maskeyle yüzünü kapatmak zorunda kaldığı dönemde İsviçre’de düzenlenen bağlayıcılığı olan referandumda aşırı sağın peçeyi yasaklamayı amaçlayan teklifinin az farkla kabul gördüğü belirtildi.

Oy farkı %2

SRF kanalının yansıttığı resmi olmayan sonuca göre referandumdan %49 hayır oyu çıkarken %51 evet oyuyla referandumdan “evet” çıktığını duyurdu.

Doğrudan demokrasi sistemiyle hemen her konuda referanduma giden İsviçre’deki teklifte İslam ve Müslümanların örtünmesi anılmadı.

Tek hedef Müslümanlar değil

Sadece Müslümanların değil sokak protestocularının maskeyle kimliklerini gizlemesini de hedef alan şekilde yüzün kapatılmasını yasaklayan teklife, medya ve yerel siyasetçiler ‘burka yasağı’ adını taktı.

Bu bizim temel özgürlük işaretimiz

Hükümetin desteklemediği yasak teklifini sunan İsviçre Halk Partisi milletvekili ve referandum komisyonu başkanı Walter Wobmann, referandumdan önce “İsviçre’de bizim geleneklerimiz yüzün gösterilmesini gerektirir. Bu bizim temel özgürlüklerimizin işaretidir” sözlerini kullandı.

Siyasi İslam’ın İsviçre’de yeri yok

Wobmann, Peçeyi ‘aşırılıkçı siyasi İslam’ın simgesi’ diye nitelerken, “Avrupa’da giderek daha öne çıkan siyasi İslam’ın İsviçre’de yeri yoktur” dedi.

Pandemiden önce sunulan yüz örtmeye yasak teklifi 2017’de gerekli desteği sağlayarak referandum takvimi sırasına girmişti.

2009’da minare inşasının yasaklanmasından yana oy kullanılan İsviçre’de peçe yasağı halihazırda iki kantonda kabul edilip yürürlüğe sokulmuş durumda.