İtalya’da Bir Doktor, Hastanede Yer Açmak İçin En Az İki Hastasını Öldürmekten Gözaltına Alındı

Korona virüsün bir dönem merkezi olan İtalya’da virüsün zirvede olduğu dönemde çalıştığı hastanenin yoğun bakımında yer sayısını arttırmak için en az iki hasta öldürdüğü iddia edilen doktor gözaltına alındı.

İngiliz basının hazırladığı habere göre, İtalyan savcılar Lombardiya bölgesindeki bir hastanede çalışan doktor olan Carlo Mosca (47) için Mart 2020’de aynı hastanede tedavi gören Natale Bassi (61) ve Angelo Paletti’yi (80) aşırı dozda anestezi vererek öldürmekle suçladığı bir iddianame hazırladı.

Hemşirelerin yazışmaları kanıt olacak

Hemşireler arasındaki WhatsApp mesajlaşmalarında, ‘deli’ diye niteledikleri Mosca’nın başhekimi olduğu acil serviste yer açabilmek için hastaları öldürdüğüne dair şüphelerini dile getirdikleri belirtildi.

Gizemli şekilde ölen 3 hasta da araştırılıyor

Mosca’nın cinayetlerini örtbas etmek için hastaların tıbbi kayıtlarını değiştirdiği iddiaları üzerinden başka 3 hastanın daha ölümlerinin polis tarafından soruşturulduğu aktarıldı. Mantua’daki evinde ev hapsine alınan Mosca, hakkındaki suçlamaları ‘temelsiz’ diyerek reddetti.

Entübe etmeden anestezi yaptığı iddia edildi

İddianameye göre doktor kurbanlarına acilde Kovid-19 hastaları entübe edilirken kullanılan Süksinilkolin ve Propofol gibi anestezik materyalleri tatbik etti. Ancak kurbanlar entübe edilmediğinden, Mosca’nın bu anestezik materyalleri kullanması için bir neden yoktu.

Mosca hakkında Nisan 2020’de yapılan anonim bir şikayetin ardından WhatsApp mesajlarına el koyan savcılara göre, mesajlar, doktorun hemşireleri kendisiyle işbirliğine zorlama girişimlerini gözler önüne seriyor.

Hemşirelerden yalan ifade istendiği iddia edildi

Soruşturulduğunu öğrendiğinde Mosca’nın hemşirelerden hikayenin uygun bir versiyonu üzerinde hemfikir kalmalarını istediği, bu kapsamda onları yalan beyan etmeye teşvik ettiği belirtildi.

O yatakları boşaltmak istiyor diye hastaları öldürecek değilim

Hemşireler birbirlerine attıkları mesajlarda şunları yazdı:

“Senden de entübe etmediği halde uyuşturucuları vermeni istedi mi?”

“O yatakları boşaltmak istiyor diye hastaları öldürecek değilim.”

“Bu, delilik.”

İddianameye göre Mosca anestezi yaparken meslektaşlarından odayı terk etmelerini istiyordu.

Bir hemşire “Daha önce hiç böyle bir şey başıma gelmemişti” tepkisini verdi.

Diyabet ve kalp hastası olan Bassi, 20 Mart’ta, Paletti ise Bassi’den 2 gün sonra öldü.

Kasım 2019-Nisan 2020’de Süksinilkolin ve Propofol siparişlerinde yüzde 70’lik bir artış kaydedilmesine rağmen o dönemde hastanede sadece 5 hasta entübe edildi.