İsterseniz Çocuğunuzu Okula Göndermeyebilirsiniz. Ancak!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı. Yaptığı açıklamada isteyen velilerin çocuklarını okula göndermeyebileceğini söyleyen Ziya Selçuk, isteyen çocuklar uzaktan eğitime devam edebilecek dedi.  

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı. Çocuklarını okula göndermek istemeyen velilere bir de uyarısı olan Bakan, “İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyen göndermeyecek. Devamsızlık sayılmayacak. Uzaktan eğitime devam edecek. Öğrencilerimiz her koşulda devam eden müfredattan sorumlu olacaklar” dedi.

Korona virüs yüzünden tedirgin olan bazı veliler, istemezlerse çocuklarını okula göndermeyecekler. Bu devamsızlıktan sayılmayacak. Ancak uzaktan eğitim alan öğrenciler de yüz yüze eğitim alanlarla aynı müfredattan sorumlu tutulacaklar.

Devam Eden Müfredattan Sorumlu Tutulacaklar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerle ilgili yaptığı açıklamada, “İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyen göndermeyecek. Devamsızlık sayılmayacak. Uzaktan eğitime devam edecek. Öğrencilerimiz her koşulda devam eden müfredattan sorumlu olacaklar” dedi.

Bakan Selçuk’un açıklaması sonrasında velilerin 12 Ekim Pazartesi günü başlayacak okullarla ilgili nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu.

Haftanın İki Günü Okula Gidilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama şöyle:

-İlkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitime başlayacak olmanın mutluluğu içerisindeyiz. 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için de yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık.

-Yüz yüze eğitimdeki ilk aşamada süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz, iyi sonuçlar aldığımız için ikinci aşamaya geçmeye hazırız.

-Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki günü okulda olacaklar.

-12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık.

-İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Sınıf mevcudu azaltılacak ve ders süreleri kısaltılacak.

-500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu gibi kriterler belirledik. Dağıtım haftaya başlıyor.

-İl hıfzıssıhha kurullarının koşullarını uygun görmediği köy okulları yüz yüze eğitime devam edemeyecek.

-Cumartesi günü eğitim olabilir, bu tamamen okullarımızın ihtiyaçları ile ilgili bir konu. Okulların ihtiyacına göre esneklik sağlanabilir ancak bunun niye ihtiyaç olduğunun somutlaşması lazım.