İzmir Bayraklı’da Yıkılan Binanın Eski Görüntüsü Felaketin Boyutunu Ortaya Çıkardı

Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi olan İzmir’i, çevresini ve Yunanistan’ı etkileyen AFAD’a göre 6.6; Yunanistan’a göre 6.9 şiddetindeki deprem nedeniyle İzmir’de birçok bina etkilenirken İzmir’in Bayraklı ilçesi Sakarya caddesinde yer alan Rıza Apartmanı’nın eski görüntüsü depremin ne kadar ciddi etkilediğini ortaya çıkardı.

30 Ekim günü saat 14:50’de yaşanan deprem, İzmir’de 20 binanın yıkılmasına sebep olmuştu. Yıkılan binalarda halen arama kurtarma çalışmaları sürerken 35 kişinin hayatını kaybettiği depremin öne çıkan adresi Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi, Sakarya caddesi 283/13 sokakta yer alan Rıza Bey Apartmanı oldu.

Depremde yıkılan Rıza Bey apartmanında arama kurtarma çalışmaları sürerken aynı zamanda bir çok mucizeye tanık olundu. 8 Katlı Rıza Bey Apartmanında enkazdan çıkarılan cenazeler bugün defnedilirken binaya ait eski görüntüler depremin binaları ne kadar ciddi şekilde etkilediğini ortaya çıkardı.

Bina hakkında daha önce 1999 yılında Marmara Depremi sırasında hasar alındığı ve diğer depremlerle birlikte hasarının arttığı ve sadece güçlendirme çalışmalarıyla binanın tamir edildiği iddia edildi. Bununla birlikte binanın balkonlarında uzun zamandır çatlakların bulunduğu ve onarılmadığı da bir başka iddialardan biri.

Rıza Bey Apartmanına dair incelemeler sürerken uzmanlardan açıklamalar ve yeni iddialar paylaşılmaya başladı.

Jeofizikçi Cenk Yaltırak, sosyal medya hesabından İzmir depreminde birçok kişiye mezar olan ve depremin öne çıkan yeri olarak bilinen Rıza Bey Apartmanında dehşete düşüren detayı açıkladı. Yaltırak, binanın bulunduğu arazinin 2000 yılına ait olan uydu haritasında bina çevresinde sulak bostanların görüldüğünü açıkladı.

“Yıkılan binalardan biri; yepyeni, en alt katı dükkan, sadece 2000 yılında etrafı sulak bostan. Salata ekeceğine apartman ekerek zengin olunan bir bölge. Tarım alanları akarsu yatakları içinde değişken zemin yaratır. Binadaki en ufak hatayı affetmez.” açıklamasını yapan Yaltırak, binanın arazi yapının altını çizdi.

Ntv televizyonuna konuşan Mimar Nihat Şen, Rıza Apartmanı enkazından parçayı canlı yayında inceledi. Canlı yayında depremden 1 ay önce yaptıkları araştırmada 40 bin binanın yenilenmesi gerektiği ve bu binalardan birisinin Rıza Apartmanı olduğunu açıklayan Mimar Nihat Şen, Binayı sağlam kılan 3 şey olduğunu ve bunlar zemin, beton ve demir olarak açıkladı. Şen, bu 3 önemli unsurların doğru bir şekilde bir araya gelmesi durumunda binanın sağlam olabileceğini ifade etti. Şen, öncelikle binada kullanılan demirleri göstererek binada kullanılan demirin yivli yani dişleri olmayan demire kıyasla betondan en kolay ayrılan yapı elemanı olduğunu belirtti. Yapıldığı dönemde hazır beton olmadığı için harcının elle hazırlandığını belirten Şen, binada kullanılan betonun dönemin şartlarında belli kurallara uygun şekilde yapılıp harlanması gerektiğini ama hazır betona göre dayanıklı olmadığını açıklarken binadan aldığı betonu eliyle ufaladı.

Şen, binanın yapılan zeminin depreme elverişli ve yumuşak zemin olduğunu belirterek sağlam bina için gerekli 3 unsurun hiçbirini karşılamadığı için 6.6lık depremde kolaylıkla yıkıldığını açıkladı.