İzmir Büyükşehir Belediyesinden Büyük Ödül 60 Bin Lira

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliğine uygun tek aşamalı Tasarım Proje Yarışması olarak düzenlenmiştir” ilanı yayınlandı. İlanda yapılacak yarışma neticesinde kazananlara 15 bin lira ile 60 bin lira arasında ödül verileceği belirtildi.

10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının bir ilanı yayımlandı ve 60 bin lira ödüllü bir yarışma düzenleneceği ifade edildi. Söz konusu ilanda “4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliğine uygun tek aşamalı Tasarım Proje Yarışması olarak düzenlenmiştir” ifadelerine yer ver verildi.

Söz konusu yarışmanın adı “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri” proje yarışması olduğu belirtildi. Söz konusu yarışma ile Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör eyleminin yaşandığı 10 Ekim 2015 tarihinin toplumsal hafızada canlı tutulması, İzmir içinde 10 Ekim’in hatırlanacağı ve anılacağı bir kamusal alanın kente kazandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Yarışma Koşulları

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yayımlanan ilanda yarışmaya katılım koşulları şöyle belirtildi:

“Yarışma; heykeltıraş, peyzaj mimarı, endüstri ürünleri tasarımcısı, mimar ve şehir plancılarının katılımlarına açıktır. Yarışmaya katılacak ekipler yarışma alanının özelliği nedeniyle yukarıdaki disiplinler arasından biri peyzaj mimarı olmak üzere en az iki meslek grubundan oluşmak zorundadır. Mimar, şehir plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı ve peyzaj mimarı olan katılımcıların ilgili meslek odalarına üyeliğini gösterir belgelerini, heykeltıraş olan katılımcıların ise Güzel Sanatlar Fakültelerinin Heykel Bölümlerinden mezun olduklarını gösterir lisans diplomasını ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.”