Jandarmadan Yeni Sorgu Uygulaması: Devriye

Jandarma Genel Komutanlığı Yazılım Geliştirme Daire Başkanlığınca, kişi ve plaka sorgulama ile kimlik doğrulama işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen uygulaması “Devriye” duyuruldu.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından geliştirilen “Devriye” uygulaması sayesinde kişi ve araç sorgulama ile kimlik doğrulama işlemleri sosyal mesafeye uygun şekilde kolaylıkla yapılacak.

Jandarma Genel Komutanlığı uygulamanın tanıtımını sosyal medya hesaplarından yayınladığı video ile yaptı. Videoya göre Yazılım Geliştirme Daire Başkanlığınca hazırlanan uygulama, kişi ve plaka sorgulama, NFC (Near Field Communication) ile kimlik sorgulama olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Aynı zamanda kaçak veya kayıpların tespiti dışında Kovid-19 testi pozitif olan ve karantinada olması gereken kişilerin tespitini de yapıyor. Aynı zamanda Devriye sahte kimlikleri kısa sürede tespit ederek işlemleri kolaylaştırıyor.

Yeni çipli kimlik kartlarının arka yüzünde bulunan MRZ alanının, uygulamanın yüklü olduğu mobil cihazın kamerasına okutulmasıyla karttaki bilgiler alınarak sistem üzerinden karşılaştırılıyor. Bu işlemle bilgilerinde uyuşmazlık tespit edilen kimlikler incelemeye alınıyor.

Uygulamayla hem sosyal mesafenin korunması hem de işlemlerin kolaylaştırılarak hızlanması hedefleniyor.

Uygulama pilot bölgelerde test edilirken yakın zamanda tüm Türkiye’ye yayılması bekleniyor.