Japonya’da Günlük Vaka Sayısı 4Bine Yaklaştı

Japonya’da bugün tespit edilen günlük Kovid-19 vakaları, salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 3 bin 248 oldu. Ülkede şimdiye dek virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 3 bin sınırını aştı.

Dünyada yaklaşık 78 milyon kişiye bulaşarak 1 milyon yedi yüz bini aşkın can kaybına neden olan Covid-19 salgını ile mücadele eden ülkelerden Japonya’da bir kez daha günlük vaka rekoru kırıldı. Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, ülkede bugün doğrulanan enfeksiyonların sayısı, salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 3 bin 248 oldu. Son gelişme ülke genelinde şimdiye dek virüsten enfekte olan kişi sayısını 207 bin 677’ye taşırken, son 24 saatte 32 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı sayısı da 3 bin 58’e ulaştı.

Tokyo ve Osaka’da Risk Büyük

Vaka sayılarının bölgesel dağılımında Tokyo 53 bin 130 enfeksiyon ile en büyük riske sahip eyalet olurken, onu 27 bin 813 vaka ile Osaka izledi. Kanagawa’da 17 bin 731’e ulaşan toplam enfekte kişi sayısı, Hokkaido’da ise 10 bin sınırına ulaştı. Saitama’nın 12 bin 212 vaka ile kendine yer bulduğu listedeki diğer vakalar, ülke genelindeki farklı eyaletlerden bildirildi.

Mutasyonu Henüz Doğrulamadı

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de görülen daha bulaşıcı yeni Kovid-19 mutasyonu dünyayı alarma geçirmişti. Mutasyona uğrayan yeni korona virüs tipinin henüz doğrulanmadığı Japonya’da, hükümet İngiltere’den gelenlere yönelik yeni seyahat kısıtlamaları uygulama kararı almıştı.