Japonya’da İntihar Vakalarında Artış

Yüksek nüfusuna rağmen pandemi ile mücadelede başarılı bir görüntü çizen Japonya’da Kovid-19 nedeniyle alınan sıkı tedbirler, diğer sebeplerle gerçekleşen ölüm sayılarında da azalmaya sebep oldu. Ancak ülkedeki intihar vakalarında ise her geçen gün rekor artış gözlemleniyor.

Korona virüsü ile mücadelede kalabalık denebilecek nüfusuna rağmen en başarılı ülkeler arasında yer alan Japonya, süreç boyunca alınan tedbirler ve halkın da bu tedbirlere uymasıyla başarılı olarak tanımlanabilecek bir sonuca ulaştı.

Klişeleşmiş tabirlerle disiplin, çalışkanlık ve toplumsal kurallara bağlılık ile özdeşleştirilen Japon toplumu, korona virüsüne karşı alınan tedbirlere ve hijyen uyarılarına katı bir şekilde uyum sağladı ve bu uyumluluk haliyle ortaya bir başka başarı daha çıktı.

Kovid-19 Ölümleri Azalırken İntihar Çoğaldı

Bloomberg’in haberine göre ülkenin pandemiyi bastırmak için attığı başarılı adımlar, farklı sebeplerden yaşanan ölümleri de azalttı. Japonya genelinde Ekim ayına kadar yaşanan ölümler, geçen seneye nazaran 14 binin üzerinde bir azalma gösterdi. Neredeyse tüm dünyada Kovid-19 da dahil olmak üzere toplam ölüm sayılarında artış gözlemlenirken Japonya’nın bu sonuca ulaşması da dikkat çekti.

Aynı zamanda geçen hafta Rus yetkililer toplam ölüm sayısında 2019’a nazaran 229 bin 700’lük artışın altını çizmişti. Japonya’nın bu noktaya kadar benzer nüfuslu ülkelere nazaran başarılı olduğu yadsınamaz bir gerçek ancak bunun yanında ülkeyle ilgili ortaya çıkan tüyler ürperten bir başka veri de gündeme oturmuş durumda. Toplam ölüm sayısı düşmüş olsa da intihar ederek yaşamını yitirenlerin sayısı rekor seviyeye çıktı.

İntihar Vakalarında Korkunç Artış

Japon polisinin hazırladığı rapora göre Ekim ayında intihar ederek hayatını kaybedenlerin sayısı, Kovid-19’dan ölenlerin sayısını aştı. Sadece Ekim ayında 2 bin 153 kişi yaşamına son verirken raporun yayınlandığı dönemde Kovid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı 2 bin 87 idi.

İntiharın bir sosyo-kültürel fenomen olduğu ülke, yaşamına son verenlerin sayısını şeffaf bir şekilde açıklarken örneğin ABD’de en güncel veriler 2018 yılına dayanıyor. Batı Pasifik’te Güney Kore’den sonra (100 binde 26.9) intiharın en çok görüldüğü ülke olan Japonya’da (100 binde 18.5) intihar vakalarının nedenleri, Güney Kore ile benzerlikler taşıyor. Öte yandan dünyada intihar ortalaması ise 100 binde 10.6. Uzun çalışma saatleri, akademik başarı/okul baskısı, sosyal izolasyon ve damgalanma başlıkları altında nedenler açıklanırken, son dönemde kadınlarda intiharın artışı da dikkat çekiyor.

Kadınlarda İntihar Vakasında Yüzde 83 Arttı

Japonya’da intihar edenlerin çoğunluğunu erkekler oluşturmakta. Ekim’de kadınlar arasındaki intihar vakalarının oranı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 83 arttı. Erkekler arasındaki artış ise yüzde 22 olarak tespit edildi. Bu tüyler ürperten artışta pandeminin etkisi yadsınamaz gözüküyor.