Japonya’da Kar Fırtınası Can Almaya Devam Ediyor

Japonya’da son 40 yılın en kötü kar fırtınalarından birisi yaşanıyor. Japonya genelinde hala etkisini sürdüren yoğun kar yağışı ve fırtınada hayatını kaybedenlerin sayısı 38’e ulaştı.

Japon NHK Kanalı’nın haberine göre, Japonya’yı etkisi altını alan kar yağışı ve fırtına nedeniyle Niigata, Toyama, Ishikawa, Fukui ve Gifu kentlerinde 8 kişi hayatını kaybetti, 270 kişi yaralandı.

Böylelikle ülkede 15 Aralık’tan bu yana kar yağışı ve fırtına nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısı 38’e yükseldi. Ayrıca olumsuz hava koşulları sebebiyle ülke genelinde iç hatlarda uçuşlar askıya alındı.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), son 24 saatte ülkenin bazı bölgelerinde, kar kalınlığının 1 metreyi aştığını belirterek, vatandaşları evden çıkmaması konusunda uyardı. JMA’ya göre, Şubat 1986’dan bu zamana kadar Toyama şehrinde kar kalınlığı ilk kez 120 santimetreye ulaştı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde 1000 araçlık trafikler oluştuğu belirtildi. Yerel yetkililer, yağışın en yoğun olduğu bölge olan Fukui’de kar yağışının tahminen çarşamba gününe kadar süreceğini belirtti.