Kadına Şiddet Artık Bitmeli

Ayfer Küçükkahveci / ayfer@haberinizi.com

Son günlerde ne kadar çok şey yazıldı, çizildi bu konuda. Yazıya başlığını attığımda keşke yazacak daha iyi bir konum olsaydı diye düşünmeden edemedim. Ancak bu konunun diğer yüzü olan, dikkat çekme yönünün gündemden düşmemesi aslında daha iyi olacak sanırım.

Öncelikle size bazı rakamlar vereceğim. Ve bunlar resmi kayıtlara yansıyanlar sadece. Ben bu satırları yazarken dünya üzerinde kim bilir kaç kadın dövülüyor, psikolojik ya da cinsel tacize uğruyor ya da daha fenası öldürülüyor. Kaç tane çocuk tüm bunlardan nasibini alıyor? Çoğundan haberimiz yok.

kadincinayetlerinidurduracagiz.net adlı internet sitesi düzenli olarak kadın cinayetleri ile ilgili bilgileri aktarıyor. Sitenin paylaştığı ağustos ayı verilerine göre 27 kadın cinayete kurban gitti, diğer ölen 23 kadının ise ölümü şüpheli. 2020 yılının 9 ayında tam 285 kadın öldürüldü. Eşi, sevgilisi, babası, kardeşi yani en yakınları tarafından. Bunların arasında takıntılı eski eş, sevgili veya komşu ve akraba da var. Ve bu rakamlara taciz, yaralama, dayak, psikolojik taciz ya da cinsel tacizler dahil değil. Yanı sıra çocuklara yapılanlar da.

Ve tüm bunlara rağmen, konunun bunca çıplaklığına, gerçekliğine rağmen ülkemizde maalesef İstanbul Sözleşmesi hala tartışılıyor.

Yine sitenin paylaşıma göre öldürülen bu 27 kadın 8’i evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 4’ü eskiden evli olduğu erkek, 4’ü tanıdık, 2’si akraba, 1’i baba, 1’i kardeş ve 1’i de oğlu tarafından öldürülmüş. Bu kadınların 15’i kendi evinde, 5’i sokak ortasında diğerleri de arabada, iş yerinde katledilmiş.

Yani kadınlar yine en çok en yakınları tarafından en güvendikleri mekanlarda öldürülmüş. Ve bu kadınların neden öldürüldüğü konusunda geçerli bir neden, bir açıklama yok.

Sadece öldürenlerin bahaneleri ve arkasına saklandıkları erkeklik hisleri var.

Tabi bu rakamlar ve yazılanlar basına yansıyanlar. Gün geçmiyor ki sosyal medyada tacize uğradıkları için yardım isteyen bir kadınla karşılaşmayalım. Aile yakınından ya da cani ruhlu bir erkekten şiddet gören, tacize uğrayan, öldürülmeden yardım arayan isyanlarıyla doluyor sayfalarımız. Sonuç mu? Öldürülmeden bir şey yapılabilen çok az. Böyle durumlarda kadınlar genellikle kendi kendilerine çözüm bulmak zorunda kalıyor. Kolluk kuvvetleri de maalesef kanunların yetersizliği nedeniyle fazla müdahale edemiyorlar. Neticede kadınlar kendi göbeklerini kendileri kesmek durumunda kalıyorlar.

Korona virüs tedbirleri yüzünden evde kapalı kalmak yanı sıra af kapsamında salıverilmeler de son günlerde yaşanan cinayetlerdeki sebepler olarak gösteriliyor. Böyle bir şeyin sebebi mi olurmuş? Neden diye haykırası geliyor insanın? Neden, nasıl kıyıyorlar? Sebep ne?

Beni tersledi, beni istemedi, onu seviyordum karşılık vermedi, boşanmak istedi, eve geç geldi, erkek arkadaşı var, eteği kısa, gece dışarı çıktı, başka erkeğe gülümsedi, bakımsızdı, çok makyaj yapıyordu, anneme iyi davranmıyordu, abime hoş geldin demedi… Bu cümleler savunma yapan erkeklerden. Yerseniz! Ama bunlardan biri var ki benim favorim, “Dayak atmama engel olmaya çalıştı, daha da hırslandım, bana karşı gelmesine dayanamadım, dayağı o hırsla abartmışım öldürmek istemedim”. Böyle bir savunma olabilir mi? Ya da şöyle sorayım. Bunun neresi savunma?

İstanbul Sözleşmesi kadını, canını, malını koruyor. Neden karşı çıktıkları ise tam anlamıyla bir muamma. Çünkü söyledikleri hiçbir şey beni tatmin etmiyor.

Ancak şunu da eklemek isterim ki, kadınları koruyan bir kanunumuz maalesef hala yok. Böyle bir kanuna ihtiyacımızın olması daha da kötü aslında ama dışarıda bunca cahil ve adamlığı bilmeyen insanlar oldukça kanuna ihtiyacımız var. Hatırlayın geçtiğimiz ay bir kızımız 20 gün tecavüze uğradıktan sonra intihar etmişti. Ona tecavüz eden hayvan ben daha önce de yaptım, bir şey olmadı, yine olmaz diyerek serbest kaldı. Bizim en kısa zamanda caydırıcı cezaları içeren bir kanuna ihtiyacımız var.

Yoksa biz bu haberleri içimiz kan ağlayarak yapmaya devam ederiz.

www.kadincinayetlerinidurduracagiz.net sitesinden güncel verilere ulaşabilirsiniz.