Kanada’da Grafen İçeren Cerrahi Maskeler Yasaklandı

Kanada’da sağlık yetkilileri, grafen içeren cerrahi maskelerin üretim, satış ve dağıtımını durdurduğunu duyurdu.

Kanada’da yerel basına yansıyan habere göre, ulusal sağlık politikalarının yürütüldüğü Kanada Sağlık Dairesi tarafından dün yapılan açıklamada grafen içeren maskelerin, oluşturabileceği sağlık riskleri nedeniyle dağıtımının, üretiminin ve ithalatının durdurulması istendi.

Grafen içeren maskeler üzerinde araştırma yürüten yetkililer ilk değerlendirmelere göre solunan grafen parçacıklarının akciğer zehirlenmesine neden olabileceğini belirledi.

Öte yandan piyasaya sürülen grafenli maskelerin “antiviral” ve “antibakteriyel” özelliklere sahip olduğu iddia ediliyor.

Nanoteknoloji ile üretilen maskelerin Kanada ve Hindistan’da yaygın olarak kullanıldığı biliniyor.

Grafen nedir?

Grafen, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir. İngilizce’de “Graphite” ve “ene” kelimelerinden türetilen “graphene” terimi Türkçe’de grafen olarak karşılık bulmuştur.

Her ne kadar grafen’in ilk sentezlenişi 2004 yılında gerçekleşmiş olsa da yapılan araştırmalar neticesinde gerçekçi kullanım alanları ortaya çıkarılabilmiştir. Grafen, elektronikten yapı yalıtım malzemesine kadar bir çok alanda kullanılmaktadır.