Kar Beklenirken Yağmur Yağması Şaşkınlık Yarattı

Erzurum’da kara kış (zemheri) ayı olarak bilinen Ocak ayında şiddetli kar yağışı yerine sağanak yağmur yağması yöre halkını şaşırttı.

Kış mevsimini en sert geçiren illerden Erzurum‘da kara kış zamanı (zemheri) olarak bilinen Ocak ayı diğer zamanlara kıyasla sıcak geçiyor. Denizden 1950 metre yükseklikte bulunan il, son zamanların en sıcak kışını yaşıyor. Meteorolojinin verilerine göre dün gece 0 derece olan Erzurum gündüz 9 dereceyi gördü.

Yağmura hazırlıksız yakalanan yöre halkının kimileri kaçarken, kimileri yağmuru engelleyebilecek bir şeylerin altına veya avmlerin içerisine girerek yağmurun dinmesini bekledi. Evlerinden şemsiyeleri ile çıkan vatandaşlar ise bu duruma çok şaşırdıklarını belirtti. Ocak ayında yağan yağmura ilk kez tanıklık ettiklerini belirten bazı kişiler, kıyametin yaklaştığını ifade ederken kimisi de başlarına taş yağmasa iyidir şeklinde yorumda bulundu.

Karlı hava perşembe günü geri dönebilir

Öte yandan Meteoroloji’nin yayınladığı resmi verilere göre perşembe günü havanın -3 dereceye düşmesiyle beraber karlı havaların geri döneceği ve hafta boyunca süreceği tahmin ediyor. Sıcaklıklar perşembe gününden sonra düşeceği ve ilerleyen günlerde -19 derecelerin görüleceği tahmin ediliyor.