Karnesi Zayıf Olan Öğrenciye Nasıl Davranılmalı

Karnesi Yazıf Olan Öğrenciye Nasıl Davranılmalı1

Malum, okulların kapanmasına çok az bir süre kaldı. Birçok öğrencinin başarılı olarak güzel bir karne getireceğini umuyoruz. Fakat herkes güzel bir karneyle yarıyıl tatiline giremeyebiliyor. Bazı öğrenciler yanlış eğitimle, bazı öğrenciler ise çalışmamaktan dolayı kötü karne alabiliyor. Özellikle de sayısal derslerin kötü olduğu bilinmekte. Karnesi zayıf olan çocuğa nasıl yaklaşılmalı, nasıl davranılmalı gibi aramalar İnternet yapılabiliyor. Gerçekten karnesi kötü olan bir çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Karnesi zayıf olan çocuk, eve giderken ne ile karşılaşacağını az çok tahmin eder. ‘’Ailem bana kızacak, yine zayıf karne götürüyorum.’’ Gibi düşüncelerle çocuklar üzülmektedir. Karnesi kötü olan çocuğu bu durumda cezalandırmalı mıyız? Karnesi zayıf çocuk tatil yapabilir mi gibi sorular da ailelerin akıllarında yer edinen bir diğer konudur.

Öncelikle karnesini kötü getiren çocukların neden böyle bir şey yaptığını bilmek gerekir. Belki evde çocuk için çalışma ortamı bulunmuyor, belki aile olarak geçimsizlik söz konusu. Belki de çocuğunuz çok fazla bilgisayar oyunları oynuyor veya bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Bunların hepsi aslında bir neden. Hemen hemen her aile çocuklarının okulda başarılı olmasını ister. Bu yüzden çocuğunuz zayıf karne getirirse aşırı tepkilerde bulunmayın ki çocuğunuzun psikolojisi ve kendine olan güveni sarsılmasın. Yapılması gereken ailenin toplanarak başarısızlığın nedenlerini araştırması.

Bu durumda çocuğunuzu tehdit etmeyin. Bu zayıfları düzelt yoksa çok kötü olur gibisinden tehdit cümleleri çocuğunuzun boyun eğmesine sebebiyet verebilir ya da aksine isyankâr bir çocuk olabilir.

Öğüt verme ve çözüm fikirleri üretmek te çocuğunuz için yanlıştır. Senin yerinde olsam ben hep ders çalışırım gibi bir öneri çocuğunuzun kendi kendine sorunlarını çözememesine sebep olabiliyor.

Sen tembelsin, aptalsın gibi cümleler de çocuğunuzun şimdi değil tüm yaşamı boyunca başarısız olacağını ima eder ve çocuğunuzun kendine olan güvenini zedeler.

Başarısız bir çocuğunuz var ise bedensel bir ceza yöntemi uygulamamalısınız. Çocuğunuzun sevdiği bir aktiviteyi kısıtlamanız oldukça etkili olacaktır. Çocuğunuz konsol oyunlarını çok mu seviyor? Konsolu kaldırabilir veya bir saat süreli oynama hakkı verebilirsiniz.

Başarısız çocuklar da tatil yapmalıdır. Tatilin ağırlıkta olduğu bir ders çalışma programı oluşturularak ta bu tatil günlerinde çocuğunuzun durumu düzeltilebilir. Karnesi iyi gelen bir çocuğa da aşırı hediyeler almamalısınız. Eğer siz, 4. Sınıfa giden çocuğunuza karnesi iyi diye bilgisayar gibi hediyeler alırsanız 5. Sınıfta, 6. Sınıfta sizden daha iyi ve daha pahalı hediyeler bekleyecektir. Bunun yerine çocuğunuzu gezmeye götürün, birlikte vakit geçirin ve sözlü olarak aferin gibi onu daha başarılı olmaya teşvik edecek şeyleri tercih edin.

Karnesi Zayıf Olan Öğrenciye Nasıl Davranılmalı