Katil Eşin Sözleri Pes Dedirtti: Öldürürüm Paşa Paşa Yatar Çıkarım

İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde boşanma aşamasında olduğu 4 aylık eşi Fatma Erdoğan’ı araçta silahla ateş ederek öldüren ve ardından 2 saat arabasında eşinin cesediyle dolaştıktan sonra yakalanan katil eşin ifadesi pes dedirtti: Öldürürüm paşa paşa yatar çıkarım.

Bahçelievler’de boşanma aşamasında olduğu 4 aylık eşi olan 22 yaşındaki Fatma Erdoğan’ı araçta silahla öldürdükten sonra 2 saat araçta eşinin cesediyle dolaşan Eren Erdoğan hakkında müebbet hapis kararı çıktı. Fatma Erdoğan’ın ailesi karara tepki gösterirken annesi Kıymet Alyar, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası beklerken iyi hali düşünülerek müebbet hapis cezası verildi. Benim kızım gitmiş, neresi iyi hal?” dedi.

Olay Bahçelievler’de, 16 Mart 2019 tarihinde oldu. Boşanma aşamasında olduğu 4 aylık eşi olan 22 yaşındaki Fatma Erdoğan’ı araçta silahla öldürdükten sonra 2 saat araçta eşinin cesediyle dolaşan Eren Erdoğan tutuklanmış ve çıkarıldığı davada ağırlaştırılmış müebbet ve 13 yıla kadar hapsi istendi. 28 Eylül 2020’de görülen karar duruşmasında Eren Erdoğan iyi hali düşünülerek gerekçeli kararla müebbet hapis cezasına çarptırıldı fakat Fatma Erdoğan’ın ailesi karara itiraz etti. İtiraz sonrası aile, tüm hukuki sürece devam edeceklerini söyledi.

“Ölüm korkusundan o eve gitmiyordu benim kızım”

Çıkan karara itiraz eden gözü yaşlı anne Kıymet Alyar, “Benim gencecik fidanım gitti. Dönüşü yok. Ben şikayetçiyim ne diyeceğim artık bilmiyorum. Biz öldük yani bir cinayet değil. Bütün sülale öldü. Yaşamıyorum ben. Ölüm korkusundan o eve gitmiyordu benim kızım. Gitse de ölecekti. Gitmedi, yine öldü. Bunu, benim yüce mahkeme dediğim, adalet dediğimiz yasalar gelecek hakkı tanıyarak müebbet verdi” dedi.

“Yüce mahkeme dediğimiz, bir katilin bir kravatına mı bakar?”

Çıkan gerekçeli kararla müebbet hapise çarptırılan katil eş Eren Erdoğan’ın kararına itiraz eden acılı anne Fatma Alyar, “Ağırlaştırılmış müebbet yerine. Bir canın bedeli bu mu yani? Neyin geleceği? Size soruyorum Allah için neyin geleceği? Benim kızımın geleceği oldu mu ki onun da geleceği olsun? Gelecek şansı tanıyorlar, gelecek hakkı tanıyorlar bir kravat bir ceket. Çok güzel. Yüce mahkeme dediğimiz, bir katilin bir kravatına mı bakar? Niye benim giydiğim kara yaslara bakmıyor? Ben de yasları bağladım gittim. Eziyet gibi gözümün önünde benim kızımın azraili ile karşı karşıya durdum benim duygularımı neden bu mahkeme heyeti göz önüne almadı da bir katilin kravatını aldı? Ben çocuğumu polisle gittim devlet kapısıyla gittim, devletin adıyla aldım. Devletin adına mahkeme kararı açtım hukuk dışı asla hiçbir şey yapmadım” şeklinde konuştu.

“Öldürürüm. Gider 4 sene paşa paşa yatar çıkarım”

Her seferinde cinayetin planlandığını iddia eden anne Fatma Alyar, “Bu cezayı veren hakime hanım, ‘Ben evladı vardır’ dedim, vicdanı vardır dedim asla yokmuş. Eliyle gözüyle okudu o katilin, o caninin arkadaşına yazdığı, yardım edicisine yazdığı kelimeleri ağzıyla okudu hakime hanım. El insaf ya. ‘Öldürürüm. Gider 4 sene paşa paşa yatar çıkarım.’ Evet doğru. Resmen paşa paşa yatıyorlar içeride. Ondan indirim bundan indirim bir af gelir salarlar dışarıya oldu bitti. Bu cezalar herkesi azmettirir. Caydırmaz yani. Ben bir kere ifade verdim. Yaşadığımızı gördüğümüzü olduğu gibi anlattım. Ama katil alay edercesine her gelişinde değişik ifade verdi. Yok ihaneti vardı vurdum, yok evine gelmedi vurdum. Yani yaptığı hatanın cinayetin üstünü örtmek için bin türlü yalanla o mahkemede savunma yaptı. Yalan arkadaşım yalan her şey ortada” ifadelerini kullandı.

“Eşim beni öldürecek diye ihbarda bulundu”

Öncü Kadınlar ve Çocuklar Derneği Avukatı Sanem Oğuz, çıkan karar sonrası istinaf mahkemesine başvurduklarını belirtti. Oğuz, “Fatma’yı arabaya koyuyor. Ve Fatma o boşluktan faydalanarak kısa süre arabada yalnız kalıyor. Bu arada araba kitli. Kimseye ulaşamıyor. Polisi arıyor 155’i. ‘Beni kurtarın’ diyor. ‘Beni eşim zorla tutuyor arabada. Ve beni öldürecek’ diye ihbarda bulunuyor. Nitekim bu aramanın üzerinden 15 dakika geçmeden Fatma 2 el ateşle öldürülüyor katili tarafından. Bunun üzerine çok daha ağır bir şey yaşanıyor. Fatma’nın ölmüş bedeniyle 2 saat boyunca İstanbul’da şehir turu yapıyor katil” diye konuştu.

“Cezanın ağırlaştırılmış müebbet hapis olması gerekiyordu”

Avukat Oğuz, cinayetin planlanmış olduğunu ispat ettiklerini ve verilmesi gereken asıl cezanın müebbet hapis olması gerektiğini savundu. Oğuz, “Dosya bize önce Çocuklar ve Kadınlar Derneğine geliyor. Biz hukuki işlemlerine başlıyoruz. Dosyada tüm deliller mevcut olmasına rağmen, katilin bunu tasarladığına, zorla alıkoyduğuna, ruhsatsız silah taşıdığına ve kasten bilerek ve isteyerek Fatma’yı öldürüp cansız bedeniyle 2 saat şehir turu yapmasına rağmen, gerekçeli kararında sanığın gelecekteki durumu, hayatı, iyi haline dayanarak iyi hal indirimi uygulayarak ağırlaştırılmış müebbetten, müebbede çeviriyor cezayı. Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi. Bunun kanundaki karşılığı ağırlaştırılmış müebbettir. Buna uymayan heyet müebbet hapis cezasına çevirdi iyi hal uygulayarak” şeklinde durumu anlattı.

“Aslında bizim savaşımız yeni başlıyor”

Müebbet hapis kararı için gerekli çalışmaları yapacağını söyleyen Avukat Sanem Oğuz, “Bizim için hukuki süreç bitmemiştir. Aslında bizim savaşımız yeni başlıyor. Biz istinaf kanunu yoluna başvuracağız. Ve Fatma’nın tasarlanarak, bilerek ve istenerek boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürüldüğünü ispatladık. Bu haklı savaşın arkasında duracağız. O öldü, bir erkek tarafından öldürüldü. Biz istinaftan umarım hak ettiği cezayı katilin almasını sağlayacağız” dedi.