Kazakistan’ın Geçiş Yapacağı Yeni Alfabesi Tanıtıldı

Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, 2023 – 2031 döneminde ülkede kademeli olarak kullanılma girecek Latin harflerine uyarlanan yeni Kazak alfabesini tanıttı.

2017 yılında Kiril harflerinden Latin harflerine geçiş yapmak için çalışmalara başlayan Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, yeni Latin harfleri üzerinde çalışmalarını tamamladı.

Tanıtım için Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, Başbakan Askar Mamin başkanlığında toplandı.

Toplantıda, komisyon üyelerince 2023 – 2031 yılları arasında ülkede kademeli olarak kullanılmaya başlanacak Latin harflerine uyarlanan yeni Kazak alfabesinin tanıtımı yapıldı.

Ahmet Baytursunov Dil Bilimi Enstitüsü tarafından geliştirilen alfabe “bir ses-bir harf” ilkesine göre hazırlandı.

Latin harflerine uyarlanan yeni Kazak alfabesinde, 9’u ünlü olmak üzere toplam 31 temel harf bulunuyor. Ancak alfabede yer almayan x,w gibi harfler ise yabancı kökenli kelimelerde kullanılacak. Ayrıca Kazakistan Türkçesi’ne ait bazı sesler çift nokta imi, uzatma imi, çengel imi ve kısaltma imi gibi işaretlerle belirlenecek.

Başbakan Mamin, toplantıda yaptığı konuşmada “Alfabenin geliştirilmiş nüshası, Kazak dilinin yaygınlaşmasına yeni bir ivme kazandıracak ve modernleşmesine katkıda bulunacaktır.” ifadesini kullandı.

3 yıldan fazla süren yeni alfabeyi geliştirme sürecinde 40’tan fazla nüshanın incelendiği ve eğitim kurumlarında yeni alfabe ile yazma ve okumaya ilişkin anket çalışmaları gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Kazakistan, daha önce 1929 yılında Latin harf kullanmaya başlamış ve 1940’ta Kiril alfabesine dönmüştü.