Korona Virüs Gençlerde de Arttı

Yaklaşık 10 aydır tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, gençler arasında da hızla yayılmaya başladı. Başlangıçta ileri yaşlarda ve kronik rahatsızlıkları olanları tehdit eden virüs, son zamanlarda gençleri hedef aldı. Güney Kore’de yapılan bir çalışma, korona virüsüne yakalanan her dört kişiden birinde zatürre geliştiğini ortaya koydu.

Güney Kore Gençleri Mercek Altına Aldı

Virüs, salgının ilk döneminde ileri yaş grubundaki kişiler arasında hızla yayılırken, son dönemde ise yaş aralığı giderek düştü. Uzmanlar durumun ciddiyetinin anlaşılması için uyarı üstüne uyarıda bulunuyor. Çünkü dünya genelinde korona virüsüne yakalananların sayısı 30 milyonu geçerken, birçok ülkedeki vakalar özellikle gençler arasında yayılmaya başladı. Bu kapsamda yürütülen çalışmalardan birine son olarak Güney Kore’de imza atıldı. Keimyung ve Yeungnam üniversitelerinin ortak yürüttüğü çalışmada, hastalığın gençler arasındaki yayılma hızı ve belirtiler mercek altına alındı.

18-39 yaş aralığındaki 315 corona virüsü hastasını inceleyen uzmanlar, bu kişilerin yüzde 26’sında zatürre geliştiğini tespit etti. Her 4 kişiden birine denk gelen bu gruptaki hastaların bazılarında semptom görülmediği belirtildi.

Zatürre Korkutuyor

Hastaların yüzde 2’sinde zatürrenin ileri derecede seyrettiği ifade edilirken, bu kişilerin solunum cihazına bağlandığı vurgulandı. Araştırmacılar, çalışmanın detaylı sonuçlarını Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Konferansı’nda paylaşacaklarını da duyurdu.

Çoğu Kişi Hastalığının Farkında Değil

Dünya Sağlık Örgütü de gençler arasında artan vakalarla ilgili sık sık uyarılar yapıyor. DSÖ Batı Pasifik Bölge Direktörü Takeshi Kasai, corona virüsünün 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kişiler tarafından yayıldığını ve çoğunun hastalığa yakalandığından haberi olmadığını söyledi.

Kasai, “Bu, yaşlılar, uzun dönemli bakım alan insanlar, yoğun nüfuslu ve yetersiz hizmet alan yerlerde yaşayan kişiler gibi daha savunmasızların hastalanma riskini artırıyor” dedi.