Korona Virüs Günlerinde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Ellerimizin sudan çıkmadığı günler yaşıyoruz. Malum korona virüsten korunmanın baş şartlarından biri hijyen. Özellikle el hijyeni. Sürekli ellerimizi yıkadığımız, dezenfektan kullandığımız şu günlerde el bakımımız ayrı bir önem taşıyor. Suyun ve dezenfektanın hijyen açısından bize katkıları olsa da ellerimizi kuruttuğu ve tırnaklarımızı güçsüzleştirdiği de aşikar.

Peki, bugünlerde ellerimizi nasıl koruruz? Tırnaklarımızın kırılmasını nasıl önleriz? Bunun için yapılması gerekenler aslında çok basit. Gün içinde küçük zamanlar ayırarak bunu başarabilirsiniz. Detaylar haberimizde…

Öncelikle ellerin genel bakımıyla başlayalım. Ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, mutlaka hemen çok iyi kurulamalısınız. Elleriniz ıslak kalmamalı.

Ve nemlendiriciler…

Ellerinizi nemlendirmek çabuk yaşlanmalarını da engelleyecektir. Bunun için cilt yapınıza uygun, alerjen olmayan ve içinde E vitamini bulunan nemlendiricileri seçmeniz çok önemli. Hatta çantanızda bunlardan bir tane bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ellerinize ara sıra peeling uygulamak da ellerinizdeki ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ellerimiz için E vitamini önemlidir. Onun için peeling için seçeceğiniz kremin içinde E vitamini açısından zengin olması, ellerinize maksimum fayda sağlayacaktır.

Ve tırnaklar…

Eğer uzamayan, çabuk kırılan tırnaklarınız varsa öncelikle bunun altında bir sağlık sorunu olup olmadığını araştırmalısınız. Daha ciddi bir sorun yoksa, kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve beslenmenize dikkat etmek sizi bu sorundan kurtaracaktır.

Kötü alışkanlığınız tırnak yeme huyunuz varsa öncelikle bunun altında yatan nedenleri bir araştırmanızda fayda var. Bundan kurtulmak için, acı oje, güzel tırnakların vir fotoğrafını göz önünde tutmanız, daha derinlerde bir sıkıntı varsa profesyonel yardım almanızı öneriyoruz.

Bunun dışında güçlü ve güzel tırnaklara sahip olmamanız için bir neden yok. Önerilerimizi uygularsanız sizin de herkesin gıptayla bakacağı tırnaklarınız olabilir.

Öncelikle tırnaklarınızı doğru kesmeli ve törpülemelisiniz. Köşelerini küt bırakmanız, tırnaklarınızın takılıp kırılmasına neden olabilir. Onun için köşelerini oval törpülemenizi öneriyoruz.

Ojeler en sevdiğimiz kozmetik ürünlerden kuşkusuz. Ancak su ve hava geçirmediğinden çok da sağlıklı değiller. Onun için ojelerinizi çok iti temizleyip, iki günden fazla aynı ojelerle kalmamaya dikkat edin. Tırnaklarınızın nefes alması, güçlenmesi açısından çok önemli.

Doğru Manikür çok önemli…

Manikür yaptırırken etlerinizi kestirmemeyi deneyin. Maniküre alıştıysanız tırnak kütiküllerinizi kestirmeye alışmış olmalısınız. Ancak manikür yaptıramadığınız durumlarda etler uzayacak ve sertleşecektir. Bu da el görüntünüzü bozacaktır. O yüzden bir miktar sıcak suyun içerisine bebe yapı damlatıp ellerinizi bu suda bekleterek, tırnak etlerinizi içe doğru iterek, kötü görünümden ve kesilme alışkanlığından kurtulabilirsiniz.

Oje sürmeden önce tırnağınıza şeffaf oje sürmenizde fayda var. Böylece hem üstüne sürdüğünüz oje daha kolay temizlenecek hem de diğer ojenin renk pigmentleri tırnağınıza işlemeyecektir.

Ellerinizi sık yıkamanız tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olabileceği kadar tırnağınızın incelip kırılmasına da neden olur. Bunun için elleriniz suya maruz kaldıktan sonra elleriniz kadar tırnaklarınızı da iyice kurulamalısınız.

Badem yağı güçlü ve çabuk uzayan tırnaklarınız olmasını sağlayacaktır. Her gün birkaç damla badem yağıyla tırnak diplerinize doğru masaj yapmanız tırnaklarınızı güçlendirecektir.

Bir başka tarifimiz ise limonla ilgili. Yarım limonu sıkarak zeytinyağıyla karıştırıp tırnaklarınıza masaj yapın. Bu tarif de tırnaklarınızı güçlendirebileceği gibi limon tırnaklarınızın beyaz görünmesini sağlayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra el ve tırnaklarınızın sağlıklı olması için sizin sağlıklı olmanız gerekiyor. Tırnak üzerinde çıkan beyaz lekeler vitamin eksikliğinin en önemli belirtisi. Onun için düzenli ve sağlıklı beslenmenize ve E vitamini takviyesi almaya dikkat etmelisiniz.