Korona Virüs Kaçaklarına Hapis Cezası

Salgının artması hükümeti yeni ve daha sert tedbirler almaya mecbur etti. Salgının kontrol altına alınması için karantinadan kaçanlara hapis cezası verilmesi gündemde. Hastalığın yayılmasını önlemek için karantinaya alınanlar genellikle kendi evlerinde 14 gün karantinaya alınıyor. Ekiplerin yaptığı ziyaretlerde evlerinde bulunamayanlar son zamanlarda yurtlara yerleştirilerek, karantina sürelerini doldurmaları sağlanıyor. Ancak bu da yeterli gelmemiş olacak ki, karantina süresince bildikleri adreste olmayanlara hapis cezası gündemde.

1 Yıl Hapsi İstenecek

Karantina şartlarını yerine getirmeyen, bildirdikleri adreste bulunamayan, karantina müddetince evden kısa süreliğine de olsa dışarı çıkanlar için hapis cezası geliyor. Kesilecek para cezaları dışında Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış’ maddesinden 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi gündemde.

Dünya’nın en önemli gündem maddesi pandemi olmaya devam ediyor. Türkiye’de de durum aynı. Beklenen oldu ve sonbaharda hastalık iyice yayıldı. Kış aylarında artışın daha çok olacağından endişelenen yetkililer sert tedbirler almaya devam ediyor. Kendi ve toplum sağlığını tehlikeye atacak şekilde davrananlara şimdiye kadar para cezaları gündemde iken, şu sıralar kurallara uymayanlara hapis cezaları gündeme alındı. Bölgesel olarak alınan tedbirlerin yeterli gelmemesi yeniden sokağa çıkma yasaklarının yaşanmasına neden olacak mı merak edilen sorular arasında. Hükümetten şimdilik böyle bir açıklama gelmese de tedbirlerin sıkılaştırması bizi beklenenden daha kötü bir tablonun karşılayacağının bir belirtisi.

Para cezalarının artması ve cezaların ödenmeden kamuda işlem yapılamıyor olması alınan başka bir tedbir. Maske takmayanlar ve karantina kurallarına uymayanlara kesilen para cezaları ödenmeden devlet kurum ve kuruluşlarında işlem yapılamayacağı kabine toplantısı sonucu bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Para cezalarının yetmediği yapılan uygulamalarda ortaya çıkınca TCK’nın 195. maddesinde yer alan “bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranışa ilişkin” cezaların devreye sokulması sağlanacak. 2 aydan, 1 yıla kadar öngörülen cezaların uygulanması ve savcıların işlem yapmasının caydırıcı sonuçları olacağı düşünülüyor.

Kamuda evden çalışma ya da mesai saatlerinin kısalması da söz konusu tedbirler içerisinde. Özel sektörde ise AVM’le, oteller, yeme-içme ve eğlence mekanlarıyla ilgili yeni düzenlemeler bekleniyor.

Hükümetin tedbirleri yanı sıra halkın da daha dikkatli davranmaya başladığı aşikar. Özellikle büyükşehirlerde kalabalıkların azaldığı ve maske kurallarına daha sıkı uyulduğu gözlemlenenler arasında.

HEPİMİZİN SAĞLIĞI için LÜTFEN MASKE, MESAFE ve HİJYEN KURALLARINA UYUNUZ!