Korona Virüs Nedeniyle Kafeler Kapatılınca Evler Kafe Oldu

Korona virüs tedbirleri sebebiyle kapatılan kafeler bazı kişiler için fırsat kapısı oldu. Evlerinin bir odasını Kafe’ye çeviren kişiler, sosyal medya üzerinden reklam yaparak müşteri toplamaya bile çalıştı.

Türkiye’de 4 milyondan fazla insanı etkileyen korona virüs nedeniyle vaka sayılarını arttırmamak ve sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla kafeler ve insanların toplu olarak bulunabileceği tüm mekanlar kapatılmıştı.

İnsanların sosyalleşmek, arkadaşlarıyla buluşup sohbet edip bir şeyler içmek için gittiği kafelerin kapatılmasını fırsata çevirenler oldu. Bazı kişilerin evlerini kaçak kafeye çevirdiği ortaya çıktı. Üstelik kafeye çevrilen bu evlerin reklamları da sosyal medya hesaplarından yapıldı.

DHA kaçak kafelerden bir tanesini görüntüledi

Demirören Haber Ajansı (DHA)’ndan bir ekip, iddiayı daha detaylı araştırmak için İstanbul Arnavutköy’de kafeye çevrilen evlerden bir tanesine müşteri olarak gitti. Sadece bir odasının kafeye çevrildiği bu evlere gitmek için daha önce rezervasyon oluşturuluyor ve rezervasyon saatinde telefonla iletişime geçilerek içeri giriliyor.

Fiyatların biraz kabarık olduğu kaçak kafenin işletmecisi E.S., gelen müşterilere 1 saatlik süre kısıtlamasının konulduğunu ve sayı olarak da en fazla 4 kişinin kabul edildiğini söylüyor. Hürriyet’te yer alan habere göre kafenin işletmecisi E.S. şunları söylüyor:

“Bu durumun hiçbir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Biz burada suç işlemiyoruz. Bu durumu iş olarak düşündük. Salgından dolayı kafeler kapalı bu yüzden böyle bir şey yapma kararı aldık. Bu durum herkese ilginç geliyor. ‘Neden böyle bir girişim içerisindesiniz’ diye çok yazan oluyor.”

İleride ürün çeşitliliğini artırabileceğini ve bunu yasal olarak yapacağını ancak şu an için böyle bir imkânının olmadığını söyleyen. E.S., ayrıca talebin çok olduğunu ve devam etmeyi düşündüğünü de dile getirdi.