Korona Virüs Tedavisinde Kök Hücre Mucizesi

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücrelerin, ağır yeni tip korona virüs (Kovid-19) hastalarının hayatta kalma olasılığını iki kat artırdığını ortaya koydu. Araştırmacılar, kök hücre tedavisinin, akciğerlerdeki hasarlı dokunun onarılmasını hızlandırdığını ve Kovid-19 hastalarının ölümüne yol açan sitokin fırtınasını önlediğini söyledi. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan araştırmanın Kovid-19’la mücadelede dönüm noktası olması bekleniyor.

ABD’de yer alan Miami Üniversitesi’nden bilim insanları, yeni doğan bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücrelerin, 85 yaşın altındaki ağır Kovid-19 hastalarının hayatta kalma olasılığını iki kat artırdığını açıkladı. Araştırmacılar, tek bir göbek kordonunun 10 bin hastanın hayatını kurtarabilecek kadar kök hücre içerdiğini belirtti.

Çalışmanın yazarı Profesör Camillo Ricordi, ölümcül korona virüs için ucuz ve etkili bir tedavinin anahtarını ellerinde tuttuklarını söyledi. Ricordi, “Kök hücre tedavisi normal bağışıklık tepkisini geri yüklemek ve yaşamı tehdit eden komplikasyonları tersine çevirmek için akciğerdeki akıllı bir bomba teknolojisi gibi” ifadelerini kullandı.

Stem Cells Translational Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada Jackson Memorial Hastanesi’nde Kovid-19 tedavisi gören 24 ağır Kovid-19 hastasına kök hücre tedavisi uygulandı. Tedavi grubundaki her denek için toplam 200 milyon kök hücre kullanıldı.

Tedavi Uygulananların Yüzde 91’i Hayatta Kaldı

Hastaların hepsi korona virüse yakalandıktan sonra, şiddetli akut solunum sıkıntısı sendromu geliştirdiler. Her birine bir plasebo veya kök hücreden iki gün arayla iki enjeksiyon verildi. Bir ay sonra ise hayatta kalanların oranının kök hücrelerle tedavi edilen grupta yüzde 91 iken, plasebo verilenlerde ise yüzde 42 olduğu görüldü. Kök hücre tedavisine rağmen ölen tek kişinin ise 85 yaşın üzerinde olduğu belirtildi.

Bununla birlikte, ekip kök hücre tedavisi görenlerde iyileşme süresinin daha hızlı olduğunu buldu. Buna göre, tedavi edilenlerin yarısından fazlası son dozun ardından iki hafta içinde taburcu olurken, yüzde 80’den fazlasının bir ay sonra tamamen semptomsuz olduğu ifade edildi.

Akciğerdeki Doku Yenilenmesini Hızlandırıyor

Ricordi, kök hücrelerin doku yenilenmesini destekleyen, akciğerleri ve diğer organları onaran antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu ve bu nedenle on yıldır Tip 1 Diyabet gibi durumlarda sahip olabilecekleri faydaları araştırdıklarını söyledi.