Korona Virüse Karşı Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

Virüslerin bazıları uyku halindedir ve ortaya çıkmak için zayıf zamanlarımızı beklerler. Yaşlılık, bağışıklığın düşmesi, beslenme düzensizlikleri ve çoğunlukla stres bunların başında geliyor. Üzülünce yataklara düşmemizin başlıca sebebi de bağışıklığımızı düşüren stres.

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için sadece beslenmek yetmiyor. Fiziksel olarak da kendimizi güçlü tutmalıyız. Açık havada yürüyüş yapmak, günlük egzersizleri aksatmamak önemli. Bu tür aktiviteler sizi formda tutacağı gibi stres atmanıza da yardımcı olacaktır.

Kendinizi halsiz hissettiğinizde ya da vücudunuzda herhangi bir enfeksiyona maruz kaldığınızda A, C, D ve E vitaminleri almak sizi kısa zamanda toparlayacaktır.

E vitamini için ceviz, badem, fındık gibi atıştırmalıkları gün içerisinde fazla abartmamak kaydıyla yiyebilirsiniz.

C vitamini bilindiği üzere limon, portakal, greyfurt, mandalina gibi turunçgillerde bolca olduğu gibi kivi ve taze yeşil biberde de fazlasıyla mevcut. Yalnız mide ve tansiyon sorununuz varsa dikkatli tüketmenizde fayda var.

Artık her meyve sebzeyi mevsimi olmasa da bulup, tüketebiliyoruz. Ancak siz yine de mevsiminde olması gerekenleri tüketmeye çalışın. Mevsiminde ve taze sebze meyve her zaman en iyisi.

Bağışıklığınızın güçlü olması için bağırsak floranıza da çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için daha fazla sebze, meyve, kuruyemiş ve tam tahıllı yiyecekler tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca fermente yiyecekler hem bağışıklığınıza hem de bağırsak floranıza çok iyi geliyor. Ev turşusu, kefir, yoğurt fermente yiyeceklerin başında geliyor.

Tüm dünya zor bir dönemden geçiyoruz malum. Korona virüsüne karşı tedbir almak, kurallara uymak yanı sıra vücut sistemimizi güçlü tutmak zorundayız. Eve kapanmalar arttıkça ve süre uzadıkça stres seviyemizde o ölçüde artıyor. Duygusal bozukluklar düzenimizi değiştirebilir. Daha çok yeme isteği ya da iştahsızlık en çok dikkat edilmesi gereken konular.

Günde en az 8 saat uyumaya özen gösterin. Uykunuzun kalitesi ise çok önemli.

Hayatınızı düzenli tutun. Her gün aynı saatte kalkmak, aynı saatte uyumak, yemekleri aynı saatlerde yemek gibi.

Düzenli egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin. Spor yapamıyorsanız, açık havada yürüyüş yapın.

Stresten uzak durun. Zor biliyoruz ama en azından stresinizi azaltmak için bir şeyler yapın. Hobiler bulun, meditasyon yapın, evcil hayvan edinin. Yapılan araştırmalar evcil hayvanların stres seviyesini büyük ölçüde azalttığını ispatlamıştır.

Birden bastıran yeme isteğinize karşı da bazı önlemler geliştirilebilirsiniz. Az kalorili ama açlığınızı bastıracak küçük çözümleri yeme alışkanlıklarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Az yağlı patlamış mısır, taze mevsiminde meyve, yoğurt, salatalık ya da havuç, galeta, peynir, çiğ kuruyemiş, kurutulmuş meyveler bizim sayabileceklerimiz.

Bağışıklığınızı güçlendirip, stres seviyenizi en aza indirgemeyi başarabilirseniz ve de düzenli bir hayat yaşayabilirseniz kim korkar korona virüsten? Tabi maske-mesafe-hijyen ve kişisel izolasyon kurallarına da tam anlamıyla uymanızı söylemeye gerek yok.