Korona Virüsü Çocuklar Daha Kolay Atlatıyor

Korona virüs hakkında araştırmalar sürerken ABD’den çocuklar hakkında umut verici bir açıklama geldi. ABD’de yapılan bir araştırmada çocukların sadece yüzde 4’lük bir bölümünün korona virüse yakalandığını ve çocukların hastalığı daha hafif atlattığını ortaya çıkardı.

Dünya üzerinde 59 milyondan fazla insana bulaşan, 1 milyon 400 bin’den fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüs salgınıyla ilgili çarpıcı bir araştırma ABD’den geldi.

ABD’li bilim insanları korona virüs salgınının çocuklar üzerindeki etkilerini mercek altına aldı. Philadelphia’da bulunan Çocuk Hastanesi’nde yapılan araştırmaya göre çocukların korona virüse bağlı sebeplerle hastaneye kaldırılma ve ölüm oranları önceden tahmin edilenden çok daha düşük.

Bilim insanları 135.794 hasta üzerinde yaptıkları incelemede çocukların sadece yüzde 4’ünün korona virüs hastalığına yakalandığını açıklarken bu ufak grup içerisinde de sadece 359 çocuğun hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Uzmanlar hastaneye kaldırılan çocukların Kovid-19 testi pozitif çıkan çocukların yüzde 6.7’si olduğunu belirtirken, 8 çocuğun da korona virüse bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

 

Bölgesel azınlıklarda daha yüksek oran

ABD’li bilim insanları çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sistemlerinin virüsle nasıl mücadele ettiğine dair bir sonuç elde edemediklerini açıkladı. Bilim insanları araştırmada incelenen çocukların yaş aralığının geniş olduğunu belirtirken ortalama yaşın 9 olduğunu da belirtti.

Bilim insanları JAMA Paediatrics isimli tıp dergisinde araştırmayı yayınlarken, özellikle azınlıkların hastalanma oranının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bilim insanları, “Araştırmada Afro-Amerikan, Hispanik ve Asya kökenli hastaların daha az teste girmesine rağmen test sonuçlarının daha çok pozitif olduğunu analiz ettik” ifadesini kullandı.