Koronadan Sonra Kasırga Vurdu: Onlarca Ölü Var

Son dönemde korona virüsün derinden etkilediği Hindistan’ı şimdi de kasırga vurdu. “Aşırı şiddetli” olarak sınıflandırılan Tauktae Kasırgası saatte 160 km hıza ulaşırken, en az 20 kişinin kasırga nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Kasırga sebebiyle yüz binlerce kişinin yaşadığı bölgeyi tahliye ettiği belirtilirken ülkedeki korona virüs aşılama çalışmalarının aksadığı bildirildi. Ülkede 273 kişiyi taşıyan bir teknenin kaybolduğu açıklanırken Savunma Bakanlığı, iki donanma gemisinin konuşlandırıldığını ve kaybolan kişilerden 28’inin kurtarıldığı bildirdi.

Korona virüsün sert bir şekilde etkilediği Hindistan’da, şimdi de kasırga etkili oldu.

Ülkenin güneybatısındaki Umman Denizi’nde etkili olan kasırgada en az 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hint medyasındaki haberlerde, Myanmarlılar tarafından farklı sesler çıkaran bir “kertenkele” anlamına gelen “Tuktae” adını verdiği kasırganın, Hindistan’ın Umman Denizi’ne kıyısı olan bölgelerinde etkili olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz gün “aşırı şiddetli siklon kasırgaya” dönüşen Tuktae kasırgasının, Mumbai kentinin 160 kilometre güneybatısında etkisini gösterdiği belirtildi.

Kasırganın yol açtığı sel ve şiddetli rüzgarlar sonucu Karnataka, Kerala, Goa ve Maharaştra eyaletlerinde en az 20 kişi hayatını kaybetti.

Diğer yandan, birçok köyde ağır hasara yol açan kasırgayla ilgili hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Ülkede son günlerde hızla artankcorona virüs vakaları nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksamalar tespit edilirken, kasırganın aşılama programlarını aksattığı belirtildi.

Sokakları nehre çeviren kasırga sebebiyle yüz binlerce kişinin yaşadığı bölgeyi tahliye ettiği belirtilirken sert rüzgarların sağlam olmayan yapılara zarar verdiği bildirildi.

Yapılan açıklamada yerlerinden sökülen ağaçların ve elektrik direklerinin devrilmesiyle hayatını kaybeden kişiler olduğu bildirildi.

Mumbai yetkilileri kasırga nedeniyle insanları kapalı alanda kalmaya çağırırken hastanelerdeki yaklaşık 600 korona virüs hastasının başka hastanelere taşındığı belirtildi.

Hindistan Savunma bakanlığı yaptığı açıklamada, Mumbai kıyılarında sürüklenen 273 kişiyi taşıyan bir teknenin kaybolduğunu belirtirken arama ve kurtarma operasyonlarına yardımcı olmak için iki donanma gemisinin konuşlandırıldığını ve şimdiye kadar 28 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Yerel basına ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, evlerin çatısının uçtuğu, sel suları nedeniyle trafikte aksamalar olduğu görüldü.

Kasırga nedeniyle Mumbai Havalimanı’na gelen uçakların bazıları başka kentlere yönlendirildi, daha sonra da havalimanı bir süreliğine kapatıldı.

Kasırganın vurması beklenen bölgelerde alınan önlemler, eyalet hükümetlerine bağlı yetkililer tarafından yerinde incelendi.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden olan Hindistan’da hastanelerde de olası elektrik kesintilerinde, tedavisi için tıbbi oksijene ihtiyaç duyulan hastaların zarar görmemesi için tedbirler alındı.

Kasırga Bu Gece Gucarat’a Ulaşabilir

Hindistan Meteoroloji Dairesi yetkilileri, kasırganın, bu gece Porbandar ve Mahuva bölgeleri arasındaki kıyı şeridinden saatte 200 kilometre hızla Gucarat eyaletine ulaşmasını ve yarın sabah saatlerinde eyaleti terk etmesini beklediklerini açıkladı.

Gucarat eyaleti yönetiminden yapılan açıklamada da kıyı kesimde yaşayan yaklaşık bin 500 kişinin dün gece saatlerine kadar yüksek yerlere tahliye edildiği belirtildi. Açıklamada, tahliye çalışmalarının bugün de sürdüğü ifade edildi.

Bu arada, Maharaştra eyaletinde de 12 bin 400 kişi yaşadıkları yerlerden tahliye edilerek güvenli yerlere ulaştırıldı.

Ülkenin batısındaki eyaletlerde kasırga nedeniyle bazı tren seferlerine ara verilirken ve köprülerden geçişler kapatılarak sürücülerden farklı güzergahlar kullanmaları istendi.

Gucarat Acil Durum Yönetim Merkezi’nden yapılan açıklamada da eyaletin 21 bölgesinde hafif yağmur yağdığı kaydedildi.