Korona’yı Uzun Süre Geçirenlerde Dört Farklı Sendrom Görülebilir

İngiltere’de bulunan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü, yaptığı araştırmaya göre Korona virüsle uzun süre mücadele eden kişilerin bedenlerinde dört farklı sendromun etkisini bırakabileceğini açıkladı.

İngiltere’de yapılan Covid-19 araştırması, Korona virüs hastalarının devam eden semptomlarının ve tedavi edilememe arasındaki ilişki ve uzun süreli geçiren hastalardaki etkiyi gözler önüne serdi.

Çoğu kişi korona virüsten semptom durumuna göre 2 ile 3 hafta içinde iyileşileceği söyleniyor ancak Enstitü raporu binlerce kişinin devam eden covid ile yaşıyor olduğunu iddia ediyor.

Bu raporun diğer yandan artan virüs vakaları konusunda hem sağlık çalışanlarını hem de virüs mağduru olan kişileri bilinçlendirmeye amaçlı hazırlandığı da söyleniyor.

Kovid Sonrası Dört Sendrom

Uzun süredir Korona virüsüyle mücadele eden 14 kişiyle Facebook üzerinden yapılan görüşmeleri yayınlayan uzmanlar, solunum, beyin, kalp ve kardiyovasküler sistemden böbreklere, bağırsağa, karaciğere ve cilde kadar her şeyi etkileyen tekrarlayan semptomları tespit ettiler.
Bu semptomlara bağlı olabileceği tahmin edilen sendromlar şu şekilde:

  • Ciğerlerde ve kalpte kalıcı organ hasarı
  • Yoğun bakım tedavisi sonrası sendromu
  • Virüs sonrası yorgunluk sendromu
  • Devam eden Kovid 19 semptomları

Uzun süre Kovid ile mücadelen eden hastalardan bazıları hastanede kalmış, uzun süre tedavi görmüştü ancak bazılarında test olmamış veya hastalığı hafif geçiren kişiler de bu listede yer alıyor.

Araştırma ayrıca bazı insanlar için kovidin bazı insanlar için uzun sürecek hastalık olduğunun neredeyse kesinleştiğini de belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“Bazıları için bu durum hastanede geçirdiği tedavi süreciyle ilgilidir. Ama bazıları ilk enfeksiyon sonrası evinde atlatan ve semptomları zaman içinde ciddileşen kişiler hayatları boyunca unutamayacak tecrübe yaşıyor.”

Araştırmanın yazarlarından Dr. Elaine Maxwell,  Kovid-19’da uzun süreli etkilerden mağdur kişilerin, hastalığı ağır semptomlarla geçiren kişiler olduğunu düşündüklerini başta ifade etmiş ancak durumun öyle olmadığını böyle ortaya koyuyor:

“Artık biliyoruz ki hastanede kaydı olmayan ve teşhisi konulmamış bazı kişiler, haftalarsa solunum tedavisi görmüş bazı insanlardan daha sorun çekiyor.”

Kovid’i uzun süre geçiren kişiler, bilincinin kararması ve yorgunluk gibi belirtiler görürken saç dökülmesi, koku ve tat kaybı gibi diğerlerinin aksine hafif etkileri de olabiliyor.