Kovid-19 Hastasına Donörden İlk Canlı Akciğer Nakli Yapıldı

Japonya’da korona virüs nedeniyle ciğerleri ağır hasar alan kadın hastaya, dünyanın ilk canlı donör akciğer nakli gerçekleştirildi. Yoğun bakımdaki kadının eşi ve oğlundan alınan canlı dokuların naklinin, 11 saat süren ameliyat sonucunda başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Kyoto Üniversitesinden 30 kişilik ekip bu işlem için günlerce hazırlandıktan sonra geçtiğimiz çarşamba günü kadının eşinden ve oğlundan akciğer dokusu alınarak 11 saatlik ameliyatla nakil gerçekleştirildi.

Korona virüs’ün akciğerlerde ciddi zararlara sebep olduğu bilinmekle beraber bazı hastalarda akciğer nakliyle iyileşme olduğunu belirten Japon doktor ekibi, canlı bireyden doku alınarak nakil yapılmasının dünyada ilk olduğunu belirtti.

Bunu tüm dünyaya gösterebildik

Operasyonu yöneten göğüs cerrahı Dr. Hiroshi Date, korona virüsten ötürü ağır akciğer hasarından mustarip hastalara umut aşılandığını söyledi.

Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında Date, “Artık canlı donörlerden akciğer nakli seçeneğimiz olduğunu tüm dünyaya gösterdik” ifadelerini kullandı.

Kyoto Üniversite Hastanesi’ne göre, Japonya’nın batısındaki Kansai bölgesinde yaşayan kadın hasta, geçen yılın sonlarında Kovid-19’a yakalandı ve aylarca yapay akciğer işlevi bulunan bir yaşam destek makinesinde kaldı.

Hastane yetkilileri, virüsün kadının akciğerlerine verdiği zararın çok fazla olduğunu ve yaşamak için akciğer nakline ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bunun üzerine kadının kocası ve oğlu, akciğer dokularını bağışlamayı teklif etti.

Kadının eşi ve oğlunun durumunun iyi olduğu belirtilirken, hasta kadının yaklaşık iki ay içerisinde hastaneden çıkması bekleniyor.

ABD’de çift akciğer başarıyla nakledildi

Haziran 2020’de ABD’li cerrahlar bir Kovid-19 hastasına başarılı bir çift akciğer nakli gerçekleştirmişti.

Geçen ay ise ABD’de cerrahlar korona virüsü atlatan bir donörün akciğerlerini kullanarak 60’lı yaşlarında ve akciğerleri hastalıktan hasar görmüş bir hasta için çift akciğer naklini tamamlamıştı.

2021 yılı başlarında, pandeminin başladığı Çin’in Wuhan kentinde tedavi gören 1700’den fazla hastayla yapılan bir araştırmada, ağır korona virüs hastalarının röntgenlerinde, enfeksiyondan aylar sonra akciğer hasarı bulgularına rastlandı.