Kuşadası Sahili’nde Ölü Köpek Balığı Bulundu

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde 3.7 metre uzunluğunda ‘boz camgöz’ cinsi köpek balığının cansız bedeni, sahile vurmuş şekilde bulundu. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkilileri köpek balığının kesin ölüm sebebini bulmak için inceleme başlattı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesi, Davutlar Mahallesi sahilinde bugün öğlen saatlerinde alışveriş için sokağa çıkan vatandaşlar sahilde cansız köpek balığı görünce hemen Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkililerine bildirdi.

EKODOSD’a bildirdi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, beraberindeki dernek üyeleriyle bölgeye gidip, cansız köpek balığını incelemeye başladı.

İlk incelemede 3.7 metre uzunluğundaki ‘boz camgöz’ cinsi köpek balığının vücudunda herhangi bir yara, kesik ve darp izine rastlanmadı. Köpek balığından alınan doku örnekleri, DNA çalışmaları yapılması için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Biyoloji Bölümü’ne gönderildi.

EKODOSD yetkilileri tarafından köpek balığının kesin ölüm nedenini belirlemek için detaylı inceleme başlattıklarını açıkladı.

Ağlara takılıp ölme ihtimali var

‘Camgöz’ cinsi köpek balığının balıkçı ağlarına takıldığı için öldüğü ihtimali üzerinde durduklarını belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bu tür genellikle derin sulardaki balık sürülerini takip ederek avlandığı için insanlarla pek karşılaşmaz. Ege ve Akdeniz’de yaygın, Karadeniz’de ise çok nadir olarak görülür. Köpek balıklarında genellikle 5 solungaç yarığı varken boz camgözlerde 6 solungaç yarığı mevcuttur. Köpek balığı, gerekli inceleme yapıldıktan sonra gömülecek” sözlerini kullandı.