Lewis Hamilton’dan İstanbul Park Eleştirisi: Keşke Temizleselerdi

Formula 1 Türkiye Grand Prix’i öncesi antrenman turları tamamlandı. Turlarda Redbull ve Ferrari pilotlarının gerisinde kalan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, İstanbul Park’ın pistini eleştirdi.

9 Yıl aradan sonra Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Intercity İstanbul Park’ta düzenlenecek Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’si ile pilotların kıyasıya mücadelesine sahne olacak. İstanbul’da şampiyonluğunu ilan etme ve efsane pilot Michael Schumacher’in 7 defa kazanarak elde ettiği ‘Formula 1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot’ rekorunu egale etme şansına sahip olan Lewis Hamilton, antrenman turları sonrası İstanbul Park hakkında eleştirilerde bulundu.

İstanbul’da yeni bir asfaltla karşılaşacaklarından haberdar olmadıklarını belirten Hamilton, zeminin yeniden asfaltlandığını belirtirken bu işlem için milyonlar harcanmış olduğundan ifade etti. Hamilton, “Islak yerlerde arabanın kontrolünü sağlamak imkansız. Burası harika bir pist… Burada uzun süredir yarış yapılmadığının farkındayım ama yeni asfalt için milyonlar harcamak yerine keşke temizleselerdi, öyle daha yeterli olurdu.” sözlerini kullandı.

Yarış alanının bazı bölgelerinde zeminin ıslak ve kaygan olduğunu, bu nedenle arabanın kontrolünü sağlamakta güçlük çektiğini belirten Hamilton, Pirelli’nin de yanlış lastik tercihinde bulunduğundan şikayet etti. Yakın zamanda durumun değişmesinin imkansız olduğun belirten Hamilton, yarışı kazanmak için ellerinden gelenini yapacağını açıkladı.