Lütfi Elvan Hazine ve Maliye Bakanı Olarak Atandı

8 Kasım’da sosyal medya üzerinden sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiğini açıklayan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının 9 Kasım’da kabul edildiği açıklanmasının ardından herkes Albayrak’ın yerine geçecek ismi merak ediyordu. Yeni bakanın adı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Sosyal medya hesabından Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa metnini paylaştıktan sonra hesaplarını kapatan Berat Albayrak’ın arkasından herkes yeni Hazine ve Maliye Bakanının kim olacağını merak ediyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan getirildiği Resmi Gazete’de şu metinle açıklandı:

“Görevinden affını isteyen ve af talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104. ve 106. maddeleri gereğince atanmıştır.”

Lütfi Elvan kimdir?

Lütfi Elvan, 12 Mayıs 1962 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve Lise yıllarını Konya’da geçirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinde eğitimine devam etti. 1983 tarihinde lisans eğitimini tamamlayan Lütfi Elvan, ardından İngiltere’de bulunan Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Lütfi Elvan, ikinci yüksek lisansını ise ABD’de bulunan Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yaptı.

1987 yılında Etibank’ta Yöneylem Araştırma Grubunda mühendis olarak görev alan Lütfi Elvan, bilgisayar destekli madencilik uygulamalarının Etibank’ta yaygınlaşması çalışmalarına öncülük etti. 1989 yılında ise Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başladı. Burada 1996 yılına kadar uzman yardımcısı, olarak çalışan Lütfi Elvan, 1996 yılında ise Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve bu görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 2002 yılında başladığı Müsteşar Yardımcılığı görevinden Temmuz 2007 tarihinde siyasi kariyerine başlamak için istifa etti.

Ak Parti Karaman Milletvekili olarak Meclise giren Elvan, daha sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak görev yapan Lütfi Elvan, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve AB Başkanlığına seçildi.

2011’de 2. kez Karaman Milletvekili seçildikten sonra bu kez Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 2014 yerel seçimlerinde Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday gösterilmesinin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına getirildi.

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim Hükümeti’nde Reform ve Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Elvan, Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmetinde Kalkınma Bakanlığı görevini üstlendi.