Masal Okumanın Çocuklar Üzerindeki Faydaları

Masal Okumanın Çocuklar Üzerindeki Faydaları

Masallar, geçmişten günümüze kadar anlatımlar yoluyla ulaşmış olan edebi eserlerdir. Masallar sözlü edebiyat olarak gelişmeye başlamış ve zamanla yazıya geçirilerek günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmışlardır. Özellikle masalları herkesin sevdiğini belirterek yazımıza başlayalım.

Masallar, küçük-büyük herkes için yazılmıştır. Masallarda iyilik, cömertlik, yardımseverlik, alçakgönüllülük gibi olumlu özellikler önerilirken kötülük, kıskançlık, hainlik gibi kötü özellikler ise men edilmeye çalışılır. Masallarda iyilerin kazanması ve kötülerin cezalandırılması da bu tarafların sonlarıyla ilgili bizlere fikir verebilmektedir. Özellikle masallar, küçük çocukların en sevdiği hikayelerdir. Hayvanların konuşmaları ile yapılan fabl masalları çocukları oldukça mutlu eder. Hatta bazı çocuklar masallarda anlatılan hikayeleri akıllarında canlandırır ve kendini onların yerine koyarak hayal kurmaya başlar. Bu da çocukların masallar ile hayal güçlerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Çocuklar, masal kitaplarından oldukça hoşlanırlar ve zevk alarak okuyabilirler. Ayrıca masal kitaplarından bir çok güzel özellik kazanabilirler. (Doğruluk, yalan söylememek vb.)

Masal kitaplarının kahramanları için kendi kendilerine çözüm yolları düşünerek çocuklar problem çözme yetenekleri de kazanabilirler. Ayrıca masal kitapları çocukların zekasını geliştirir ve onlara kitapları sevdirir. Bu da uzun vadede kitap okumayı seven çocuklar ve bireyler demektir. Bunların yanında çocukların masal kitapları ile tanıştığı kitaplar oldukça renkli ve resimli olduğundan çocuğunuzun ilgisini çekmemesi imkansızdır. Bu sayede merakları artan çocuklar kitapları okumayı da severler.

Masal Okumanın Çocuklar Üzerindeki Faydaları

Masallar, sadece çocuklara faydalı değildir. Yediden yetmişe herkes masal okuyabilir. Büyükler de masal okuyarak çocukların gözüyle olayları değerlendirme olanağına kavuşabilir ve masallar sayesinde büyükler de çocukların gözüyle dünyaya bakabilirler.  Kültürümüzde de masalların oldukça önemli yerlerinin bulunduğunu da düşünürsek masalsız bir toplumda çocuklarımız büyümeyecek olduğu için şanslıyız. Masal kitaplarını çocuklarınıza hediye olarak alabilir ve onları mutlu edebilirsiniz. Ne de olsa okumayı seven çocuklar yetiştirmeyi hepimiz istiyoruz. Ama bunun için bir şeyler yapmazsak, maalesef bu istediğimiz okumayı seven çocuklar yetişemeyecek. Masal kitaplarını mutlaka çocuklarınıza alın, okutun, okuyun.

Masal Okumanın Çocuklar Üzerindeki Faydaları