MEB Öğrencilere Ücretsiz Tablet Dağıtıyor! Ücretsiz Tableti Nasıl Edinebilirsiniz?

Milli Eğitim Bakanlığı, pandemi nedeniyle uzaktan eğitime erişmekte zorluk yaşayan 500 bin öğrenciye ücretsiz tablet vereceğinin müjdesini verdi. Tabletleri ücretsiz almak için ve kayıtlarının şartları nedir? Neler yapılması gerekiyor? Ne zaman dağıtılacak? Başka tablet dağıtan var mı? Ücretsiz tabletleri nasıl edinebilirsiniz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı basın açıklamasında uzaktan eğitime erişmekte zorluk yaşayan, maddi durumu elverişsiz olan 500 bin öğrenciye ücretsiz tablet dağıtılacağının müjdesini verdi.

İlkokul 2, 3 ve 4. sınıflar, orta okul 8 ve lise 12 sınıflarının yüz yüze eğitime geçiş yapacağı aynı zamanda Eba aracılığıyla uzaktan eğitime devam edileceği açıklamasından sonra maddi durumu kötü olan 500 bin öğrenciye ücretsiz tablet verileceği haberi öğrenci ve velileri heyecanlandırdı. Erdoğan, tabletlerin haftaya dağıtılmaya başlanacağını açıkladı.

Önümüzdeki Hafta Tabletlerin Dağıtımı Başlıyor

Erdoğan’ın “Önümüzdeki haftadan itibaren peyderpey bu tabletleri öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı olarak dağıtmaya başlıyoruz” açıklamasından sonra öğrenciler ve veliler tabletin nasıl dağıtılacağını merak etmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ek olarak, uzaktan eğitim için internet altyapısının düzenlenmesi ve eğitime daha uygun seviyeye çıkarılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile çalışmaların yürütüldüğünü ve mobil hatların da aynı şekilde çalıştığını da belirtti.

Ücretsiz Tablet İçin Neler Yapılması Gerekiyor? Şartları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanı, 500 bin ücretsiz tablet dağıtımına ilişkin şu ayrıntıları verdi:
Öğrencilerin ihtiyaç sahibi ailelerinin gelir durumu, kendisi gibi eğitim alan kardeş sayısı, yüz yüze veya özel eğitime devam etme durumlarına bakılacak ve öğrenciler tespit edilip ailelerine okullar aracılığıyla tabletler ulaştırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz tablet başvuruları için henüz MEB’in sitesinde resmi yönlendirmesi yok ama MEB ve birlikte çalıştığı kurumlar dışında ücretsiz tablet dağıtan kurumlar yer almaktadır. Türk Kızılayı’ndan Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne kadar birçok resmi kuruma başvuru yaparak ücretsiz tablet alımını sağlayabilirsiniz.

Kızılay’dan Dizüstü Bilgisayar:

Kızılay, eğitim desteği için gerekli olan bilgisayarların 3 Bin TL değerinde olduğunu açıkladı. Türk Kızılayı mobil çağrı merkezi 168’i arayarak bağış yapabilirler. Laptopların dağıtımını Milli Eğitim Bakanlığı yapacak.

Acun Ilıcalı’dan Bağış Kampanyası

Acun Ilıcalı, başlattığı tablet bilgisayar “Haydi Şimdi” adıyla başlattığı bağış kampanyasıyla birçok ünlüden bağış aldı ve topladığı bağışları Milli Eğitim Bakanlığına iletti.

Baykar Tablet Yardımı Nedir?

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığıyla beraber ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve bilgisayar ulaştıracağını açıkladı.

Esenler Belediyesi’nden Tabletsiz Çocuklar Kalmasın Projesi

İstanbul Esenler Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet dağıtacağını ve Belediyeye başvurarak gerekli şartları karşılayan öğrencilere tablet vereceğini duyurdu. Esenler Belediyesi’nin ücretsiz tablet için istediği şartlar şunlardır:

İlkokul, ortaokul veya lise öğrencisi olmak.
Sosyal yardım yönetmeliği şartlarına uygun olmak.
Esenler Kaymakamlığı tarafından onaylanmış Milli Eğitim Müdürlüğü’nün EBA platformuna erişemediği tespit edilen öğrencilerden olmak.
Öncelikli dağıtım hakkı için 8. veya 12. sınıf öğrencisi olmak.
Esenler’de ikamet etmek.
Esenler içerisinde bir okulda öğrenci olmak.
Aynı aile içinde benzer durumda kardeşlerin olması durumunda sadece 1 öğrenciye verilecek ve bazı istisna durumlarda öğrencilerin önceki yıla ait başarı durumu incelenecek.

Esenler Belediyesi’nin desteği için Esenler Belediyesi’nin web sitesinde veya Esenler Belediyesi’nin çağrı merkezinden arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kadıköy’de Öğrencilere Bilgisayar Desteği

İstanbul Kadıköy Belediyesi, Kadıköylü ihtiyaç sahibi öğrencileri bağışçıların bağışladığı sıfır veya 2. el bilgisayarları belediye tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi öğrencilere iletiyor. Ayrıntılı bilgi için 444 55 22 numaralı çağrı merkezinden arayarak veya belediyeye uğrayarak ayrıntılara ulaşılabilir.

Tuzla Belediyesi’nden Askıda Tablet

İstanbul Tuzla Belediyesi, askıda tablet sistemiyle ihtiyaç sahibi öğrencilere bağışçılarının bağışladığı tabletleri kolaylıkla teslim ediyor. Tablet için başvuru yapan öğrenci eğer belediye tarafından onaylanırsa kapısına tablet asılarak tablet sahibi yapılıyor. Ayrıntıları Tuzla Belediyesi’nin Askıda Tablet sitesinde.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden 10 bin Tablet Dağıtımı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından uzaktan eğitim alan ihtiyaç sahiplerine 10 bin adet tablet desteği verileceğini açıkladı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamaya göre il genelinde muhtaç öğrencilere yönelik Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğüyle beraber çalışma yapacak. Konuyla ilgili Melikgazi, Kocasinan, Talas ve Hacılar Belediye başkanları görüşme sonrası ortak açıklamada bulundu. Açıklamada fırsat eşitliği için çalışmalar yaptıklarını ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde belediyelerin 10 bin tablet bilgisayar desteğinde bulunacağını, sahiplerin Valilik ve İl Mill Eğitim Müdürlüğü koordinesinde belirleneceğini belirtti. Ayrıntılı bilgi Kayseri Büyükşehir Belediyesi web sitesinde yer almaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan İhtiyaç Sahiplerine Tablet

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamayla Bakanlığa bağlı MKEK ve ASFAT A.Ş’den 1500’er olmak üzere toplamda 3 bin tabletle öğrencilere destek olacağını belirtti.