MEB’den Açıklama: Yıl Sonuna Kadar Sınav Yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitimle ilgili detayları açıkladı. Rehabilitasyon merkezleri hariç, özel okullar dahil tüm eğitim, öğretim kurumları ve kurslar 4 Ocak’a kadar yüz yüze eğitime kapatıldı. Sınavlar da yapılmayacak. Sınav öğrencilerinin durumu haftaya açıklanacak. Uzaktan veya yüz yüze verilen müfredattan tüm öğrenciler sorumlu olacak. Öğretmenlerin ek ders ücretleri, uzaktan eğitim sürecinde de kesintisiz yatacak.

Salgındaki artış nedeniyle ilk ve orta dereceli okulların yüz yüze eğitime 23 Kasım’da bitecek olan ara tatil sonrası açılışı dün Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmişti. 18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmen ve milyonlarca velinin merakla beklediği uzaktan eğitimle ilgili ayrıntıları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk az önce yaptı.

Yüz Yüze Eğitim 4 Ocak’ta Tekrar Başlayacak

Bakan Selçuk imzasıyla yapılan açıklamada; “Dünyada ve ülkemizde salgının seyrinde yaşanan yükselişten, eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime devam eden öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın etkilenmemesi amacıyla 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek” denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, “Bakanlığımıza bağlı tüm okul öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel öğretim kursları da bu kapsamda olacaklar. Destekleme ve yetiştirme kursları ve takviye kurslarında da bu süreçte yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Ancak 5580 sayılı özel öğretim kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki ‘bireysel eğitimle’ yüz yüze gerçekleştirilebilecektir ” diye açıklamasını sürdürdü.

Süreç Nasıl İlerleyecek?

Uzaktan eğitim haftalık ders programları, okullar ve öğretmenlerce yine öğrenci ve velilerle paylaşılacak. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz, ara tatil süresince yeni dönemdeki uzaktan eğitim süreçlerini öğrencileriyle işledikleri ders konularına ve müfredat programına göre yapılandıracak. Bu arada TRT EBA başta olmak üzere canlı sınıf uygulaması, EBA internet platformu, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yine öğrencilere destek verilecek.

Ek Ders Ücretleri Yatacak

Zümre öğretmenleri uzaktan eğitim sürecini takip ve koordine etmek amacıyla haftada en az 1 gün okullara gidecek. Öğretmenlerimiz uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerini almaya devam edeceklerdir. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde ise ilk defa tanı alacaklar için yüz yüze hizmet verilmeye devam edilecek. Okullar arası nakil başvurularında 18 Kasım 2020’ye kadar yapılan başvurular işleme alınacak, 31 Aralık 2020’ye kadar yeni başvuru alınmayacak.

Yüz Yüze Sınav Yok

Bakanlık en çok merak edilen soruların başında gelen, ‘Yüz yüze sınavlar ne olacak?’ yönündeki soruları, “31 Aralık 2020’ye kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlamalar salgın sürecinin seyrine göre ayrıca gerçekleştirilecek, okul yönetimlerimiz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize duyurulacak” diye cevapladı.

Öğrenciler Tüm Müfredattan Sorumlu Tutulacak

Yine merak edilen sınavlarda sorumlu olunacak olan alanla ilgili de, “Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacaklar. Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte 112 branşta 812 öğretmenimizin görev yaptığı, 13 stüdyoda bin 653 ders videosunun hazırlanarak yayına sunulduğu TRT EBA Anaokulu /İlkokul, Ortaokul ve Lise kanallarının haftalık ders programlarını 18 milyon öğrenci velimizin cep telefonlarına kısa mesaj servisiyle ulaştıracağız. Ders yayınlarımız, öğrencilerimizin telafi ve pekiştirmelerine imkân sağlamak için günde üç kez tekrarlanarak ekrana gelmeye devam edecek” diye açıklama yaptı.

Selçuk son olarak, “Tabii ki çağrımızı yinelemekten vazgeçmiyoruz: Çocuklarımızın geleceği için “Herkesin desteğine ihtiyacımız var, lütfen kurallara uyalım” Aralık ayının son haftasındaki tabloya göre okullarımızda yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamamızı ve takvimimizi kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca, 7/24 devrede olan EBA Asistan, MEB Asistan ve 44 0 632 MEBİM çağrı merkezimizle vatandaşlarımızın uzaktan eğitimle ilgili tüm sorularına cevap vermek üzere hazır olduğumuzu bildirmek isterim” dedi.