Meteoroloji’den 5 Şehir İçin “Zirai Don” Uyarısı

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü, bu gece için 5 ile çiftçilere Zirai Don uyarısında bulunarak çiftçilere tedbir alınması için uyarıda bulundu.

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre, bu gece saatlerinden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerden başlamak üzere soğuk havanın etkisi altına girileceği tahmin ediliyor.

Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Yozgat’ta 13 Nisan Salı sabahına kadar hafif ve orta kuvvette zirai don riski olmasından dolayı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta üreticiler olmak üzere ilgililer ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Zirai Don nedir?

Sıcaklığın gün içinde düşüşü genellikle öğleden sonra başlayıp, gece yarısından itibaren kritik seviyenin altına düşer. Düşüş gün doğumuna kadar sürer. Bu düşüş, gökyüzünün açık yada kapalı olmasına, rüzgar şiddetine, havadaki nispi nem oranına, yağışa, topografyanın güneşe karşı konumuna göre hızlı yada yavaş olabilmektedir.

Sıcaklığın en düşük olduğu saatler sabaha yakın saatler olup genellikle gün doğumundan hemen önce tavan değere ulaşmaktadır. Bu olaya zirai don olayı denir. Tarımsal üretiminde meydana gelen zararlar, genellikle bu aralıkta meydana geldiğinden, üreticilerin tedbir alması gerekmektedir.