Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: EBA’ya Saldıranlar Bizim Öğrencilerimizdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu içerisinde EBA’nın çökmesi üzerine yeni açıklamalarda bulundu. Bunun normal olduğunu bir kez daha yineleyen Selçuk, siber saldırının olmadığını, sorunların yoğunluktan kaynaklı olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA’nın çökmesi hakkında yeni detaylar açıkladı. Bakan Selçuk, buna neden olan şeyin bilgisayar korsanları değil, öğrenciler olduğunu söyledi. 2021 yılı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu içerisinde konuşan Ziya Selçuk, milletvekillerinin sorduğu soruları cevapladı.

Bir milletvekilinin EBA’nın çökmesi hakkında sorduğu soru üzerine konuşan Bakan Selçuk, yaşanan sorunların akıllara doğrudan siber saldırıları getirdiğini ancak gerçeğin böyle olmadığını dile getirerek, yaşanan sorunların yoğunluk nedeniyle olduğunu öne çıkardı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili açıklamalarında bir saldırının gerçekten de olduğunu ancak bunu yapanların öğrenciler olduğunu açıkladı. Bakan Selçuk, dolaylı olarak öğrencilerin derse arka arkaya girmeye çalışması nedeniyle olduğunu açıkladı. Ziya Selçuk, son verilere göreyse herhangi bir çökme durumunun olmayacağını ifade etti.

Bakan Selçuk, EBA’nın çöktüğü günlerde yaptığı açıklamalarda WhatsApp ve Twitter’ın da çöktüğünü, bunun tamamen normal olaylar olduğunu söylemişti. Son açıklamalarında yine aynı şeylere değinen Selçuk, bu tür şeylerin bundan sonra yine olabileceğini de ifade ediyor. Milli Eğitim Bakanı ayrıca EBA’daki kesintinin sadece bir kereliğine mahsus olduğunu, bu kesintinin de yaklaşık 4 saat sürdüğünü açıklamıştı.

Bakan Selçuk’un konuyla ilgili detaylı açıklama şöyle:

EBA’nın dört saatliğine ‘login’ süresi iki saniyeden 30 saniyeye çıktı. Dört saat bu sürdü ve buna ‘Çöktü’ denildi. Bu dört saat içerisinde neden çöktüğüyle ilgili ki -tırnak içinde- neden yavaşladığıyla ilgili yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor: İki tane uluslararası siber saldırı var, bunu dışında bütün öğrencilerin hemen dönemin başında aniden sisteme girmesi ‘Bir siber saldırı var’ düşüncesi oluşturmuş ve bizim Telekom hizmetleriyle ilgili bir sınırlama getirilmiş yani ‘Bir saldırı var.’ Hâlbuki bizim çocuklar bunlar yani saldırı falan yok, onlar derse girmeye çalışıyorlar. Sonra bu anlaşıldığında derhâl açıldı ilgili ‘server’ ve altyapılar normale döndü.