Müzik Dünyasının En Büyük Ödülü Grammy Sahiplerini Buldu

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen müzik dünyasının en prestijli ödülü Grammy, sahiplerini buldu. Törenin öne çıkan ismi Megan Thee Stallion oldu.

Yılın adaylık rekorunun 9 dalda adaylıkla Beyonce’ye ait olan ve 6 dalda aday olan Taylor Swift, Roddy Ricch ve Dua Lipa’nın yer aldığı Grammy Ödülleri internette yapılan 2 farklı canlı yayınla düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

İlk olarak korona virüs tedbirleri altında sanal stüdyoda gerçekleşen törene adaylar canlı bağlantı yoluyla katılırken, seyirciler ise resmi sayfadan açılan töreni takip ettiler. Adaylar kısa tanıtım filmleriyle duyurulurken ödül konuşmalarının bazıları tepki çekti. Grammy ödülü kazanan kişilerin bazılarında seslerinde oluşan problemler dolayısıyla kısa kesilen konuşmalar sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

İzleyici bu soruna sosyal medyada, “Müziği kutlamamız gereken günde ses sorununu konuşmamız saçma”, “Autotune’un ilk dönemleri (temsili)” ve “Grammy’nin en komik yanı insanların robot olduğu ortaya çıktıktan sonra ortasında kesilen konuşma” gibi yorumlarda bulundu.

Komedyen Trevor Noah’ın sunduğu Los Angeles’teki tören, açık hava sahnesinde gerçekleşti. Yine korona virüs tedbirleri altında gerçekleşen törende sadece adaylığı bulunan şarkıcılar yer aldı.

Öne çıkan Grammy ödülleri

“Yılın şarkısı” ödülünü H.E.R’in yazdığı ve Tiara Thomas ile seslendirdiği “I Can’t Breath” şarkısı kazandı. Bu dalda, Black Parade (Beyonce), The Box (Roddy Ricch), Cardigan (Taylor Swift), Circles (Post Malone), Don’t Start Now (Dua Lipa), Everything I Want (Billie Eilish), If the World Was Ending (JP Saxe and Julia Michaels) değerlendirilen diğer aday şarkılardı.

“Yılın albümü” dalında Taylor Swift’in “Folklore” albümü ödüle layık görüldü. Swift’in “Folklore” albümü bu dalda, Black Pumas (Black Pumas), Everyday Life (Coldplay), Djesse vol. 3 (Jacob Collier), Women in Music Pt. III – (Haim), Future (Nostalgia) Dua Lipa, Hollywood’s Bleeding (Post Malone) albümleriyle yarışıyordu.

Üçüncü kez bu ödülü alan Swift’in 2010’da “Fearless” albümü 2015’te ise “1989” albümü “Yılın albümü” ödülünü almıştı.

Öte yandan, “Yılın kaydı” dalında, Black Parade (Beyonce), Colors (Black Pumas), Rockstar (DaBaby featuring Roddy Ricch), Say So (Doja Cat), Everything I Wanted (Billie Eilish), Don’t Start Now (Dua Lipa), Circles (Post Malone), Savage (Remix), (Megan Thee Stallion featuring Beyonce) şarkılarına karşı Billie Eilish’in “Everything I Wanted” şarkısı ödülü kazandı.

En iyi Grammy’lerden öne çıkanlar

“En iyi solo performans” dalında Harry Styles’ın seslendirdiği “Watermelon Sugar” ödüle layık görüldü. Bu daldaki diğer adaylar ise Yummy (Justin Bieber), Say So (Doja Cat), Everything I Wanted (Billie Eilish), Don’t Start Now (Dua Lipa), Cardigan (Taylor Swift) idi.

“En iyi pop-grup performansı” dalında da ödülü Lady Gaga ve Ariana Grande’nin seslendirdiği “Rain on Me” şarkısı kazandı. Aday gösterilen diğer şarkılar ise Un Dia (J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny and Tainy), Intentions (Justin Bieber- Quavo), Dynamite (BTS), Rain on Me (Lady Gaga-Ariana Grande), Exile (Taylor Swift-Bon Iver) şeklinde sıralanıyordu.

Pop türünde, “En iyi Pop vokal albümü” ödülünü, Dua Lipa’nın “Future Nostalgia” albümü aldı.

“En iyi Country Şarkısı” ödülü “The Highwomen” grubunun seslendirdiği “Crowded Table” şarkısına verilirken, “En iyi Country albümü” ödülü Miranda Lambert’ın “Wildcard” albümüne verildi.

“En iyi Rock albümü” dalında kazanan “The Strokes” grubunun “The New Abnormal” albümü olurken, “En iyi Rock Şarkısı” ödülü Brittany Howard’ın seslendirdiği “Stay High” şarkısına, “En iyi Rock Performansı” ise Fiona Apple’ın “Shameika” şarkısına verildi.

Törende, “En iyi Rap albümü” ödülünün kazanan, rapçi Nas’in “King’s Disease” albümü oldu.

“En iyi Rap performansı” ve “En iyi Rap şarkısı” ödülünü, Megan Thee Stallion’un Beyonce ile seslendirdiği “Savage” şarkısı kazanırken, Grammy’de ilk kez bir kadın, “En iyi Rap şarkısı” ödülünü almış oldu.

Megan Thee Stallion aynı zamanda “En iyi yeni sanatçı” ödülüne layık görüldü.

BTS hayranları büyük hayal kırıklığı yaşadı

Kore Pop müziğinin en sevilen gruplarından BTS’in tek dalda aday olduğu Grammy’i kazanmaması grubun hayranları tarafından büyük hayal kırıklığına sebep oldu. Aynı zamanda canlı performans da sergileyen grubun hayranları Grammy’e tepkilerini canlı yayın sayfasına grubun adını yorumlara sürekli yazarak tepki gösterdi.

BTS grubu ayrıca Grammy’e aday olan ve aday olup sahne alan ilk Koreli sanatçı(lar) oldu.

Beyonce’nin kızı 9 yaşında ilk ödülünü kazandı

Beyonce ile Jay-Z’nin kızı 9 yaşındaki Blue Ivy Carter’ın, annesi Beyonce ve Wizkid ile çektiği “Brown Skin Girl” klibi “En iyi müzik videosu” ödülünü kazandı. Carter, Grammy tarihinde ödül alan en genç ikinci kişi oldu.

2002’de 8 yaşındaki Leah Peasall, “The Peasall Sisters” grubu ile içinde yer aldığı “O Brother, Where Art Thou?” albümü “Yılın albümü” seçilmişti.

ABD’de, müzik dünyasının Oscar’ı olarak bilinen 63. Grammy Ödülleri’nin töreni 31 Ocak’ya yapılacaktı, ancak yeni tip korona virüs (Kovid-19) vakalarında görülen hızlı artış nedeniyle ertelenmişti.