NASA’nın Araç Gönderdiği Asteroid Boş Çıktı

Amerikan Ulusal Uzay Ajansı (NASA) diğerlerinden farklı özellikler içerdiğini düşündüğü Bennu Asteroidi’ne Osiris-Rex adlı uzay aracını gönderdi. Başarılı iniş yapan aracın araştırmaları sonucu göktaşının boş olduğu tespit edildi.

Son zamanlarda Amerikalı Uzaybilimcilerinin gözü Bennu asteroidindeydi. Diğer asteroidlerden farklı bir özelliğe sahip olduğu düşünülen göktaşına bir keşif aracı gönderildi. Osiris-Rex adı verilen keşif aracı Bennu göktaşında düz bir nokta bularak başarılı iniş gerçekleştirdi.

Osiris-Rex’ten gelen ilk görüntüler göktaşının yapısını ortaya çıkardı. Bulunduğu yerden örnek alınması sırasında araçta beklenmeyen bir olay yaşandı. Toplanan örneklerin normalden daha yumuşak olduğunu tespit eden araştırma ekibi, başka beklenmeyen bir durumla karşılaştı. Aracın bulunduğu yüzey bir anda çöktü. Araç, bölgedeki taş ve toprağı havalandırmak için nitrojen püskürttü ve daha sonra havalanan parçaları çekti.

Zeminin fazlasıyla yumuşak olduğunu tahmin edemeyen araştırmacılar, bu durum nedeniyle planlanandan fazla parça topladı. Bu da aracın örnek malzeme haznesinin zarar görmesine neden oldu.

Asıl şaşırtan olaysa araçtan alınan örneklerin incelenmesi sonucu yaşandı. Kolarado Üniversitesinden inceleme yapan araştırma ekibi, asteroidin boş olduğunu açıkladı. Araştırmasında göktaşında fazlasıyla büyük boşluklar olduğunu tespit ettiğini açıklayan Hava Uzay Mühendislik Bilimi Bölümü profesörü Daniel Scheers, göktaşının kendi sonuna gidebileceğini belirtti.

Keşif aracının Bennu’nun etrafında geçirdiği sürede elde ettiği kütleçekim verilerinin kullanıldığı araştırmada,  Bennu’nun kendi ekseni etrafındaki dönüşünde misket boyutlarında taş parçalarını uzaya dağıttığını açıklayan Scheers, asteroidin merkez gücünü hesapladığını belirtti.

Bennu’nun zayıf noktasının Ekvator olduğu belirtilirken, Her dört saatte bir kendi ekseni etrafında bir tur dönen gök cismi gittikçe de hızlandığının altını çizerek gök cisminin ileride bu dönüş nedeniyle kendini yok edebileceğini açıkladı.