NASA’nın Keşif Aracı Perseverance Mars’a Başarıyla İndi

Amerikan Ulusal Uzay Ajansı (NASA) canlı yayında inişini yayınladığı keşif aracı Perseverance (Azim) Marsa inişini başarıyla tamamladı. Keşif aracının ilk görüntüleri inişten kısa süre sonra NASA’ya ulaştı.

NASA’nın Mars’ta yaşam izi araması için 30 Temmuz 2020’de uzaya gönderilen keşif aracı Perseverance (Azim) 7 aylık yolculuğunun sonunda Mars zeminine başarılı iniş yaptı. Fırlatma, Launch Complex 41’den bir Atlas V-541 roketiyle gerçekleşti. Atlas V, gezegenler arası uçuş için mevcut en büyük roketlerden biri.

Bugüne dek başka bir gezegene gönderilen en gelişmiş araç olan Perseverance, Jezero Krateri’ne indi. Daha önce hesaplandığı gibi TSİ 23:55’de inişini başarıyla yapan Perseverance’tan ilk görüntüler geldi.

Mars yüzeyinden düşük çözünürlüklü görüntü paylaşılırken Perseverance’ın görevi birkaç günlük şarj işleminin ardından başlayacak.

Korona virüs nedeniyle keşif çalışmalarının evlerden ve kısmen NASA üssünden yürütüleceğini açıklayan yetkililer, ilk olarak araçta bulunan ve kamera çekim kabiliyeti olan bir mini helikopter de uçurulmaya çalışılacak. Denemelerin başarılı olması durumunda helikopter Mars‘ta aşamalı uçuşlarla havadan keşif testleri yapılacak.

Perseverance, NASA tarafından başarıyla indirilen 5. gezebilen keşif aracı oldu.