Niğde Sallanıyor!

Dün akşam 5.1 büyüklükteki bir depremle sarsılan Niğde’de, bu sabah saatlerinde 4.1 büyüklüğünde başka bir deprem daha meydana geldi. Can ve mal kaybının yaşanmadığı depremlerde, halk büyük panik yaşadı. Geceyi sokakta geçiren Niğde halkı için bölgeye çadır ve erzak sevkiyatı yapıldığı bildirildi. Bölgede bu kadar büyüklükte bir depremin beklenmediğini söyleyen uzmanlar, halka dikkatli olmaları konusunda uyardı. Deprem Konya’nın Emirgazi ve Ereğli, Aksaray’ın Akçakent köyünde hissedildi.

Artçılar Devam Ediyor

Niğde’nin Bor ilçesinde dün akşam saat 22.08 itibarıyla 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Çevre illerden de hissedilen depremle ilgili Niğde Belediyesi’nden yapılan açıklamada, can ve mal kaybının bulunmadığı belirtildi. AFAD verilerine göre bu sabah saat 06.37’de yine Bor ilçesinde 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. AFAD’ın yaptığı açıklamaya göre, bölgede olumsuz bir ihbarın yapılmadığı kaydedildi.

Gerekli Yardımlar Ulaştı

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, oluşan depremler sonrasında bölgeye çadır ve erzak yardımlarının ulaştırıldığını söyledi. Vali Şimşek, hasarın çok olmadığını, bazı evlerde çatlaklar oluştuğunu yine de gerekli önlemlerin alındığı kaydederek, UMKE ekiplerinin ve ambulanslarında bölgeye sevki tamamlanmıştır dedi.  

Bölgede Deprem Beklenmiyordu

Çevre illerden de hissedilen deprem sonrası NTV yayınına katılan İTÜ Öğretim Üyesi Prof Dr. Okan Tüysüz, “Olağan koşullarda çok yıkıcı olması beklenen bir büyüklük değil. 4’ü geçen artçılar söz konusu olabilir. Bu bölgede büyük bir deprem beklenmiyordu” dedi.

Öte yandan sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Bor Belediye Başkanı Serkan Baran, “Obruk köyümüz merkez üssü olmak üzere ilçemizde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. İlk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybı yoktur. Geçmiş olsun” ifadelerine yer verdi.