Niğde’de Yaralar Sarılıyor

Dün akşam ve bu sabah saatlerinde depremlerle sarsılan Niğde’nin Bor ilçesinde tek sevindirici haber can kaybının olmaması. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, depremde 17’si ağır ve 126’sı hafif olmak üzere toplam 143 evin hasarlı olduğunun tespit edildiğini söyledi. Deprem noktasına en yakın yerleşim yerinin Obruk köyü olduğu açıklandı. Deprem Konya’nın Emirgazi ve Ereğli, Aksaray’ın Akçakent köyünde hissedildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin şiddetini 5.1, derinliğini 2.8 kilometre olarak duyurdu.

17’si Ağır 143 Ev Hasarlı

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, depremin meydana geldiği Bor İlçesi’nin Obruk köyünde pazar alanına kurulan çadırlarda incelemelerde bulundu. Vali Şimşek, depremde 17’si ağır, 126’sı hafif, toplam 143 evin hasarlı olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Depremzedeler için gerekli yardımların yapıldığını ve evlerde incelemelerin sürdüğünü belirten Vali Şimşek, “Çok şükür dün de belirttiğim gibi herhangi bir can kaybımız, yaralımız yok ancak evlerimizde hasarlar var. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderme anlamında arkadaşlarımız çalışmalarına başladı. En kısa sürede de vatandaşların bu anlamdaki mağduriyetlerini de gidermiş olacağız” dedi.

Elazığ ve Malatya’da Konutlar İçin Ödenecek Tutar Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan Kabine toplantısında ise Elazığ ve Malatya’da daha önce olan depremlerle ilgili evleri oturulamaz hale gelenler için yardımlar belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Elazığ ve Malatya depremlerinin ardından başlanan konut inşaatları son aşamasına gelmiştir. Vatandaşlarımızın bu konutlar için ödeyeceği bedelleri tespit ettik. Buna göre her iki ilde de 2+1 konutlar şerefiye bedellerine göre 510 ile 725 TL arasında aylık ödeme ile vatandaşlarımıza teslim edilecektir. 3+1 konutlar için ise 730 ile 995 TL arasında bir bedel belirlenmiştir” dedi.