Nobel Kimya Ödülleri, Sahiplerini Buldu

Geçtiğimiz günlerde Tıp ve Fizik ödüllerinin sahiplerinin bulunduğu Nobel Ödüllerinde, Nobel Kimya ödülleri 2020 yılının sahiplerini buldu. Fizik ödüllerinden sonra Kimya ödüllerini alan ekip kadın üyelerden oluşuyor.

Fizik, Tıp, Ekonomi gibi alanlarda ödüllerin dağıtıldığı Nobel ödüllerinin bugün Kimya alanında ödülün sahipleri yapılan sade bir törenle belli oldu. Ödülün sahibi 2 kişilik kadın bilim insanları ekibi oldu.

Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna, gen değişimini kolaylaştıran gen makası çalışmasıyla 2020 Nobel Kimya ödüllerinin sahipleri oldu.

Gen Makası nedir?

Kanser ve birçok ölümcül virüsün tedavisinde kullanılması hedeflenen gen makası tedavisinde öncelik kanser ve HIV tedavileri üzerine verilecek. CRISPR/Cas9 adı verilen makas sayesinde gen ve hücrelerin temel yapısı kesilip müdahale edilerek genin yeniden oluşturularak etkisiz hale getirilmesi amaçlanıyor.
Aynı yöntemin genetik hastalıkların tedavisinde de kullanılması hedefleniyor. Gen işlemcisiyle hastalığa sebep olan genlerin kesilip sağlıklı genlerin işlenmesiyle tedavi sağlanıyor olacak.
Tekniğin geliştirilmesi sonucunda ilerleyen dönemlerde gençlik tedavileri ve sentetik canlı üretiminde kullanılacak.