Nobel Tıp Ödülleri 2020 Sahiplerini Buldu

Edebiyat, Kimya, Tıp gibi 6 dalda ödülleri bulunan Nobel Ödülleri, 2020’de Tıp alanının en iyilerini ödüllendirdi.

Nobel Tıp ödülleri bugün yapılan sade törenle sahiplerini buldu. Tıp ve bilimin en iyisi olarak bilinen Nobel Tıp Ödülleri’nin bu yılki sahipleri Tıp dünyasında yeni bir keşif olan ve hastalık dünyasını etkileyen hastalığa gitti.

Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice isimli üç Amerikalı bilim insanının yeni özelliklerini keşfettiği Hepatit C virüsü ve hepatit C’nin tedavi edilebilirliği üzerine yaptığı çalışmalarla bilim ve tıp gündemine bomba gibi düşerken Nobel Tıp Ödülü’nün de sahipleri olmasını sağladı. Ödülleri Nobel komitesi başkanı Thomas Perlmann, Stokholm’de sade bir törenle ödülleri sahiplerine teslim etti.

Dünyada her yıl 70 milyondan fazla insana hepatit teşhisi konuluyor ve bu vakalardan yılda ortalama 400,000 kişi hayatını kaybediyor. Hepatit, karaciğerde herhangi nedenle oluşan iltihaptır. Şu an bilinen 7 hepatit virüsü türü vardır. A, B, C, D, E, Kronik ve Akut viral türleri bulunan virüsün türüne göre farklı bulaşma yöntemleri vardır.

Nobel Tıp ödülleri 1901 yılından beri her yıl verilirken bu ödülü 219 bilim insanı kazandı. Türkiye’den Nobel Tıp ödülü kazanan bir isim yokken Aziz Sancar 2015’te Nobel Kimya; Orhan Pamuk ise 2006’de Nobel Edebiyat ödülünü kazanmıştır.