‘Okulları açacağız, karma ve uzaktan eğitime de hazırız’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ders tekrarı yapmak, yeni bilgiler öğrenmek ve öğrendiklerini unutmamak isteyen 5, 6 ve 7’nci sınıf öğrencileri için hazırlanan ‘Tabii’ adlı mobil uygulamanın tanıtımında konuştu. Bakan Selçuk, okulların 31 Ağustos’ta açılmasını temenni ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Mevzuat gereği takvimi açıklamak zorundaydık. Bilim Kurulu’nun ortaya koyacağı veriler dikkate alındı. 31 Ağustos’ta okullar açılsın derlerse buna hazırız. Karma modele de uzaktan eğitime de hazırız. İsteyen özel okullarımız eğer koşullar uygunsa 15 Ağustos’tan sonra yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlar.” 

FORMASYON ÜCRETSİZ VERİLECEK

Bakan Selçuk, öğretmen adaylarına gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler verilen formasyon eğitiminin kalktığını, bakanlık olarak istihdam edilecek öğretmene eğitimleri ücretsiz vereceğini açıkladı: “Formasyonun kaldırılmasının temel sebebi, yüz binlerce ihtiyaç olmayan alanlarda yüklü miktarda ücret ödeyerek bu belgeyi alıp beklentiye girmesiydi.”

12’NCİ SINIFLAR İÇİN DEVAMSIZLIK KALKTI 

MEB, 2019-20 eğitim öğretim yılının ilk dönemindeki derslerden başarılı olan ancak toplam devamsızlık süresini aşan lise son sınıf öğrencileri için yeni bir düzenlemeye gidilerek mezun edileceklerini duyurdu. 

EĞLENEREK ÖĞRENECEKLER