Ölmekte Olan Kızını Evde Bırakıp Puba Giden Anneye Hapis Cezası

İskoçya’da ölmekte olan 13 yaşındaki kızını evde bırakıp, puba giden bir anneye 3,5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, küçük kızın tedavi edilmesine karar vermiş ancak annesinin karara uymadığı öğrenildi.

BBC’nin haberine göre olay 2018 yılında yaşandı. O zamanlar 13 yaşında olan Robyn Goldie, Sharon Goldie’nin tedavi ettirmemesi sonrasında karın zarı iltihabından hayatını kaybetmişti. Robyn Goldie’de oniki parmak bağırsağı ülseri vardı.

Mahkeme şikayetler üzerine anne Sharon Goldie’ye kızını tedavi ettirmesi için karar verilmiş ancak annesinin kararı engellediği öğrenildi. Goldie, kızına yeterli yiyecek, gıda ve ısınma sağlamadığını, dövdüğünü ve esrar ile alkol kullanmasına izin verdiğini de kabul etmişti. Anne ayrıca, kedi sidiği ve dışkısının bulunduğu, hijyenik olmayan bir ortamda yaşatma ve bu yüzden bitlenmesine neden olduğunu da itiraf etmişti.

Yargıç cezayı açıklarken yaptığı konuşmada “Kızın bazen zorlu olabilse de, senin tarafından uzun süre kötü muameleye maruz bırakıldı ve ihmal edildi. Kızına yeterli yiyecek alabilecek kadar paran vardı, ancak sen bunu değil alkol ve esrar satın almayı tercih ettin ve yeterli bir beslenme yerine kızına bunları verdin” dedi.

Mahkemede, Robyn’in ölümünden bir hafta önce kötü hissetmeye başladığı ve 24 Temmuz’da solgun ve titrer bir şekilde ambulansa ihtiyacı olduğunu söylediği, ancak annesinin bunu reddettiğini iddia edildi. Ayrıca bir arkadaşının Robyn’i taksiyle hastaneye götürme teklifini de reddettiği de bu iddialar arasında yer alıyor.

25 Temmuz’da Robyn, bahçeye çıkıp, nefes alamadığını söylediği bir komşusundan ambulans çağırmasına yardımcı olmasını istedi, ancak annesi yine müdahale edip, içeri götürdü.

Hareketsiz halde yığılan kızına aldırmadan bahçeye gitti!

Yargıç, küçük Robyn’in hayatını kaybettiği 26 Temmuz günü için de şunları söyledi;

“Kızın o gün, öğleden sonra ağrı içindeydi. Sen de ona bir ağrı kesici verip, pub’a gittin. Eve döndüğünde kanepede yığılmış bir haldeydi, lakin sen ve arkadaşın bahçeye çıkıp, bir şeyler içtiniz, çünkü hava güzeldi.”

“Kızın birkaç saat sonra öldü”

Savcılar Annenin cinayet reddini kabul etti. Mahkemede, Anne Goldie’nin dokuz yaşındayken travmatik bir beyin yaralanması geçirdiği ve bunun bilişsel ve fiziksel kabiliyetlerini kısıtladığı kaydedildi. Avukatı Marco Guarino Goldie için “Bu, hem psikolojik hem de fiziksel açıdan zorluk çektiği çok net olan bir kadın. Bu durum da yaptıklarının sonuçlarını kavrama yeteneğini etkiliyor.” dedi.

“Mahkemenin, yaptıkları sonucu çocuğunun ölümüne neden olmanın çektirdiğinden daha büyük bir ceza vermesi mümkün değil. “

Guarino ayrıca, Goldie’nin 25 yaşındaki bir kızının geçtiğimiz günlerde Çin’de, trajik koşullar altında öldüğünü ve geriye tek bir çocuğunun, 23 yaşındaki oğlunun kaldığını söyledi.