Oltu Taşı Tesbih Almadan Okuyun

Oltu Taşı Tesbih Almadan Okuyun
Oltu Taşı Tesbih Almadan Okuyun

Oltu taşını neredeyse herkes duymuştur. 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında oltu taşı, kıymetli madenlerden birisidir. Bu taş, çıkartılması açısından oldukça zorlu bir süreçten geçmektedir fakat işlenme aşamasında ise oldukça kolaylık saplamaktadır. Oltu taşı oldukça kısıtlı rezervlere sahiptir.

Oltu taşı, kimyasal olarak ağaç reçinesi, kil ve linyit kömürünün birleşiminden oluşmuştur. Erzurum’da bulunan Oltu’da bu taş bol miktarda çıkartılmaktadır. Bu taş, yöreye ismini de vermiştir. Tesbih severlerin oldukça adını duyduğu oltu taşı, Erzurum’da günlük hayatta önemli gelir kaynağıdır. Malum, oltu taşının popülaritesi arttığı için sahteleri de türedi.  Bu yüzden sahte taşları ayırt etmemiz gerekmektedir.

Oltu taşlarının çıkarıldığı maden yatakları yüksek ve kayalıkların olduğu tepelerde bulunmaktadır. Buralara arabalar çıkamadığından yanınızda götürdüğünüz ekipmanlar ile yürüyerek çıkabilirsiniz. Bu taş için bunca emeğin ve çabanın olması, haliyle taşın değerini artırmaktadır. Yaklaşık olarak 200 yıldan beridir oltu taşı çıkartılmaktadır. Cumhuriyet yıllarıyla oltu taşı çıkartmak hız kazanmıştır. Önceleri babadan oğula bir meslek olarak yapılan oltu taşı madenciliği, artık daha profesyonelce yapılmaktadır.

Oltu taşı çıkartılırken oldukça yumuşak haldedir. Hava ile temas ettiğinde ise sertleşmektedir. Taş çıkartıldığında siyah renkte olmaktadır. İşlenmeye başlanan taş bir süre sonra sertleşir ve oldukça parlak bir hale bürünür. Oltu taşlarıyla yapılacak malzemeler ise tespih, kolye, gerdanlıklar, yüzük taşı, sigara ağızlığı, pipo, kol düğmesi gibi eşyalardır.

Oltu Taşlarını Sahtelerden Nasıl Ayıracağım?

Günümüzde teknoloji o kadar gelişti ki her şeyin sahtesi üretilebiliyor. Oltu taşı da buna dahil. Oltu taşları, sürtünme yöntemiyle elektriklenme kazanır ve mıknatıs işlevi görürler. Böylece civarda bulunan metalleri kendine çekebilirler.

Oltu taşları, ılık havaya maruz kalınca buharı içine çeker ve nemlenir. Bu sebeple oltu taşınızı nefesinizle ısıtmayı deneyin. Eğer nemlenme oluyorsa taşınız gerçektir.

Oltu taşlarına uygulanabilecek diğer yöntem ise ısıtılmış bir toplu iğneyi taşa sertçe batırmak olacaktır. Isıtılacak olan iğne, taşa saplandığında taş eriyorsa sahtedir. Eğer taşınız şeklini olduğu gibi koruyorsa gerçek bir oltu taşıdır. Oltu taşınıza direkt olarak ateşi tutmayın. Oltu taşları yanıcıdır. Çıra gibi yanabilir.

Oltu Taşı Tesbih Almadan Okuyun