Ömür Gedik, Tedavisi Olmayan Hastalığa Yakalandığını Duyurdu

Ünlü gazeteci yazar Ömür Gedik, sosyal medya hesabından tedavisi olmayan hastalığa yakalandığını duyurdu. 50 Yaşındaki yazar Gedik, bağışıklık sisteminin normalden fazla çalıştığını belirterek hissettiği belirtileri de anlattı.

Geçtiğimiz yaz Bodrum‘da çektirdiği bir fotoğrafı paylaşan Ömür Gedik, fotoğrafın açıklamasına hastalığa yakalandığını duyurarak hastalığının detaylarını paylaştı. Bağışıklık sisteminin normalden daha fazla çalıştığını aktaran Gedik, hastalığı nedeniyle domates, patlıcan ve kahveyi hayatından çıkarmak zorunda kaldı.

Düşmanlarla savaşacak askerim, beni vuruyor

Gedik hastalığı hakkında şu sözleri kullandı:

“Sizin de otoimmün hastalığınız var mı? Eklem ağrısı bile bir belirti. Ben kendi kendine zarar verenlerdenim, yani otoimmün bir hastalığım var. Bağışıklık sistemim olması gerekenden fazla çalışıyor ama bana iyilik yapacağına yanlışlıkla vücudumun normal dokularına ve organlarına saldırıyor.. Yani düşmanlarla savaşacak olan askerlerim gelip beni vuruyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi normalde negatif olması gereken HLAB27 geninin bende pozitif olması. HLAB27’nin pozitif olması kişinin virüslere yakalanmasını engelliyor ama diğer yandan da otoimmün hastalıklara yatkın olmasına neden oluyor. Bendeki otoimmün hastalık romatoid artrit, yani iltihaplı romantizma kronik bir inflamatuar bozukluk aslında. Bulaşıcı değil, neden kaynaklandığı bilinmiyor ve eklem, akciğer, kalp ve kan damarlarına saldırabiliyor.”

Tedavisi yok

Hastalığının tedavisi olmadığını belirten Gedik, “Sadece bağışıklık sistemini baskılamak sureti etkileri azaltılabiliyor. Yan etkilerine rağmen kortizon almak gerekebiliyor mesela.
Ben romatoid artrit (RA) doğal yollardan, ilaç almadan savaşmak istediğimi her fırsatta dile getiriyorum. Prof. Dr. Betül Uğur Altun, RA ile yaşarken glutensiz bir beslenme düzenine geçmemi söylemişti. Hastalığın ilerlememesi ile artık bir şeyler yapmam gerekiyordu.”

“Eliminasyon Diyeti”ne başladı

Diyetisyen bir arkadaşının yardımıyla yeni bir diyete başladığını aktaran Gedik, ilk olarak Gluten’i hayatından çıkardı. Gedik bu süreci “Şu anda Amerika’da yaşayan lise ve üniversite arkadaşım Zeynep Çolpan Everson, “eliminasyon diyeti” adlı bir makale gönderdi. Bir süreliğine bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarıyorsunuz ve bunun sağlığınız üzerindeki etkilerini gözlemlemeye başlıyorsunuz. Betül’ün de tavsiyesini aklımda tutarak ilk glutenle başladım.” diyerek anlattı ve fayda gördüğünü “Bir süredir eklem ağrılarımdaki azalmanın farkındayım. Bir kaç hafta sonra sırasıyla domates, patates, patlıcan, soya, biber ve kahveyi de teker teker hayatımdan çıkararak sonuca etkilerini değerlendireceğim. Eğer sizin de herhangi bir rahatsızlığınız varsa eliminasyon diyeti yapmanızı ve hangi besinin size zarar verdiğini görmenizi öneririm.” sözleriyle takipçilerine tavsiye vererek anlattı.