Ordu’da bir kişinin öldüğü köy karantinaya alındı

1
504

ORDU’nun Çatalpınar İlçesi’ne bağlı Elmaköy Mahallesi’nde, geçen 11 Ağustos’ta meydana gelen olayda, T.T.’ye ait olan ineğin kesilmesinin ardından etinden yediği iddia edilen 3 kişi, daha sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen Nevzat Meşedüzü önceki gece kurtarılamayarak hayatını kaybetti, 2 kişinin de aynı hastanede tedavisinin devam ettiği belirtildi.

Olayın nedenini araştırmak üzere Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilen numunede şarbon pozitif çıktığı bugün Ordu Valiliği’ne bildirildi. Bunun üzerine Valilik tarafından Çatalpınar Elmaköy Mahallesi’nde karantina tedbirleri uygulanmaya başladı. Ordu Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, halk sağlığı ve hayvan sağlığının korunması amacıyla her türlü tedbirin alındığı, gerekli çalışmaların da ilgili kurumlar tarafından yürütüldüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Olayın sebebini araştırmak üzere Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede şarbon (+) olduğunun 22.08.2017 tarihinde Valiliğimize bildirilmesi üzerine; Olayın yaşandığı Çatalpınar’ın Elmaköy mahallesinde derhal karantina tedbirleri uygulanmaya başlanmıştır. Oluşturulan aşılama ekipleri ile koruma bölgesi içerisinde bulunan at, eşek, koyun ve keçilerin hastalığa karşı aşılama çalışmalarına başlanmıştır. 10 kilometre yarıçap içerisinde kalan 2 bin 500 hayvanın aşılaması yapılacaktır. Çatalpınar İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile; hastalık çıkan işletme merkez olmak üzere 10 kilometrelik alana, hayvan giriş çıkışı ile hayvan kesimi 15 günlük karantina süresi boyunca yasaklanmıştır. Ayrıca, bugün İlçe Kaymakamı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün katılımı ile bir toplantı düzenlenerek, konu hakkında mahalle muhtarları bilgilendirilmiştir.”

1 YORUM

  1. ŞARBON bir gıda zehirlenmesi olayı değildir…
    Münferit bir vak a. Veteriner Hekim kontrolünde olmadan yapılan bir hayvan kesimi var. Hayvan 12 ağustosta kesilmiş kordon karantina uygulaması ve teşhis gecikmeli olarak gerçekleşmiş. GIDA ZEHİRLENMESİ olarak kamu oyuna yansıtılan vak a ZOONOZ BİR ŞARBON VAK ASI… Hastalıkla mücadelede aşılama % 100 etkılıdır. Hastalığa duyarlı sıgır ve koyun cinsi hayvanlar hastalık etkenini aldıktan 2 ila 7 gün içinde belirti göstererek ölürler. YANI ŞARBONLU BİR HAYVAN BU MIKROBU UZUN SÜRE TAŞIYARAK ETRAFA BULAŞTIRAMAZ… KURBANLIKLARDA BÖYLE BİR TAŞIYICI RİZK OLMAZ.
    TEHLİKE KESİLEN HAYVANDAN AKAN KANDAKİ MİKROP HAVAYLA TEMAS EDİNCE SPORLANIYOR VE BU KORUYUCU TABAAKAYLA KAPLANMIŞ ŞARBON BASİLİNİN SPORLARI DOĞADA 50 YILA KADAAR TEHDİT OLARAK BULUNA BİLİYOR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here