Oscar’da Şok İntihal İddiası

Sinema dünyasının prestijli ödüllerinden Oscar ödül törenine sayılı saatler kala en iyi kısa film kategorisinde yarışan Elvira Lind’in ” The Letter Room”un, Türk yönetmen Serhat Karaaslan’ın 2018 yapımı filmi “Görülmüştür” ile neredeyse birebir aynı olduğu ortaya çıktı. Yönetmen ve yapımcı hukuki süreç için harekete geçtiklerini açıkladı.

Oscar’ın kısa film dalında favori adayı Elvira Lind’in “The Letter Room” filminin Türk yönetmen Serhat Karaaslan’ın “Görülmüştür” filminden intihal olduğunun iddiası Türk sinema yazarlarını ayağa kaldırdı.

“Görülmüştür”

Görülmüştür 2017 yılında çekildi. Uluslararası prömiyerini Karlovy Vary Film Festivali‘nde yaptı. Başrollerinde Saadet Işıl Aksoy ve Berkay Ateş’in yer aldığı “görülmüştür” Singapur’da jüri özel ödülü, Atina Avrupa sinema panoraması festivalinde en iyi uluslararası film ve Fipresci ödüllerinin yanı sıra pek çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi oldu.

Filmde cezaevine gelen mektupları kontrol eden bir ceza infaz memurunun hayatı konu ediliyor. Memur zamanla, mektuplarını okuduğu bir tutuklunun yakınıyla iletişim kurmaya başlıyor, yakınlaşıyor.

93. Akademi Ödülleri’nin favorilerinden Elvira Lind‘in 30 dakikalık filmi The Letter Room’da da konu neredeyse aynı. Birçok sahne de benzerliğiyle dikkat çekiyor. Üstelik Amerika’daki hapishanelerde böyle bir sistemin olmaması da önem taşıyor.

“The letter room”

Görülmüştür’ün yönetmeni Serhat Karaaslan ve yapım ortakları ‘‘bu durumu sosyal medya paylaşımları ve film eleştirmenlerinden öğrendik. Türkiye, Almanya ve Fransa’daki ortak yapımcılarımızla birlikte yasal seçeneklerimizi değerlendiriyoruz. Herhangi bir mali pazarlık girişimimiz olmadı.’’ açıklamasında bulundular.