Osmanlı Türkçesi Nedir, Nasıl Öğrenilir

Osmanlı Türkçesi Nedir, Nasıl Öğrenilir;
Osmanlı Türkçesi Nedir, Nasıl Öğrenilir;

Osmanlı Türkçesi Nedir, Nasıl Öğrenilir;

Osmanlı Türkçesi, Osmanlı döneminde kullanılan Türkçe dilidir. Bazı kişiler Osmanlıca olarak bahsetmekteler fakat doğru olan Osmanlı Türkçesi demektir. Osmanlı Türkçesi, ayrı bir dil değildir. Osmanlıca dediğimizde ise bu kelime ayrı bir dil imajı çizmektedir. Öncelikle bu ayrımı bilerek işe başlamalıyız. Peki Osmanlı Türkçesi en kolay nasıl öğrenilir?

Kısaca Osmanlı Türkçesi, harflerin Arap harfleri fakat okunan kelimelerin Türkçe olarak anlaşıldığı bir dildir. Nasıl ki günümüzde Latin harfleriyle Türkçe yazıyoruz, Osmanlı döneminde de Arap harfleri bu görevi görüyordu. Osmanlı Türkçesi öğrenmek isteyen bireyler çok çalışmalıdır. Sürekli metinler okumalı ve çevirmelilerdir. Fakat bu aşamada sizin alacağınız kurslar ve akademik yaşantınızda alacağınız Osmanlı Türkçesi dersleri fayda gösterecektir. Osmanlı Türkçesi metinlerini rahat okumak için bir miktar Arapça ve Farsça dil kalıpları da öğrenmelisiniz. Çünkü metinlerde okumanız ilerledikçe rika yazısı okumaya başlayacaksınız ve el yazılarında karşılaşacağınız Arapça veya Farsça tamlamaları çözmeniz için bu kalıplar gerekebilmektedir.

Osmanlı Türkçesi’nde 28 Arap harfi bulunur. Türkçe bu harfler üzerine kurulur. Bazı harfler Arap harflerinde bulunmadığından buna çözüm olarak harf üretilmiştir. Bu harfler ise pe, je, çe harfleridir. Ayrıca Osmanlı Türkçesi’nde günümüzde kullanılan Latin alfabesindeki kadar geniş bir sesli harf seçeneği yoktur. Vav ve ye harfleri kullanılarak sesli harfler türetilmektedir. Bu kuralın sadece Türkçe kelimelerde geçerli olacağını unutmayın. Arapça ve Farsça kelimelerde ise bu kural geçersizdir.

Osmanlı Türkçesini öğrenmek için önce harflerin adlarını öğrenmelisiniz. Kur’an bilen kişiler harfleri kolaylıkla tanıyacaklardır. Bilmeyenler öncelikle harflerin hangi sese karşılık geldiğini öğrenmesi gerekmektedir. Bunlar için bir kursa gidebilir, ya da akademik eğitim alabilir veya kitap alarak kendiniz çalışabilirsiniz. Hızlı bir başlangıç için akademik eğitim ya da kurs eğitimi almanız önerilir. Harfleri öğrendikten sonra tek kelimelere geçeceksiniz. Kelimeleri okuyarak harflerin kullanılışları çözeceksiniz. Nasıl ki ilkokulda fişler okuyorduk, burada da kelimeler okuyarak alışmamız gerekecek. Daha sonra ise matbu yazılara geçiş yapabilirsiniz. Matbu yazıları önceki aşamaları sağlam tamamladıysanız rahatlıkla okuyacaksınız demektir. Daha ileri seviyeler için ise Rika yazısı, el yazısı metinler okuyabilirsiniz. İlk başta size bakınca anlamsız gelen bu metinler, bir süre sonra anlamlı bir hal alacak ve atalarımızın yazdığı metinleri okuyabileceksiniz.