Otellere Kapatma Kararı

1 Temmuz’da yayınlanan ve “Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi”nin ve “Güvenli Turizm Sertifikası” ile ilgili genelgeyle ilgili 30 oda ve üzeri kapasiteli konaklama tesislerine bu sertifikaları alma zorunluluğu getirildi. Sertifikaları almayanlara kapatma kararı gelebileceği belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın almış olduğu karara göre artık 30 oda ve üzeri kapasiteli konaklama tesislerine “Güvenli Turizm Sertifikası” alma zorunluluğu geldi. Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un imzasıyla yeni bir genelge yayımlandı.

Bakan Ersoy’un imzası ile yayımlanmış olduğu genelgede, “Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi”nin “Güvenli Turizm Sertifikası” kısmında birtakım değişiklikler yapıldı. Buna göre artık 30 oda ve üzeri kapasiteli tesislerin Güvenli Turizm Sertifikası alması zorunlu olacak.

50 Oda 30’a İndi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından konu ile ilgili 1 Temmuz tarihinde yeni genelge yayımlanmıştı. Yayımlanan genelgede 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerinde Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu getirilmişti.

Uymayanlar Kapatılacak

Sertifika alması zorunlu olan konaklama tesislerinin sertifika almadığı durumunun tespit edilmesi halinde faaliyetlerine son verileceği belirtildi.

Korona virüs teşhisi konulan ve sağlık kuruluşu tarafından hastanede tedavisi gerekmediği belirtilen misafirlerin, genelgede belirtilen koşullarda konaklamadığının tespit edilmesi durumunda turizm belgesi iptal dahil olmak üzere her türlü cezai işlemler saklı kalacak şekilde işletme faaliyetlerine son verilecek.